Home / Bałkany / Słowenia / Słowenia: Otwarcie zmodernizowanych skoczni narciarskich w Planicy

Słowenia: Otwarcie zmodernizowanych skoczni narciarskich w Planicy

Pierwszy etap budowy Planica Nordic Center dobiegł końca. W niedzielę nastąpiło oficjalne otwarcie nowych skoczni narciarskich: HS-104 oraz HS-139, powstałych w miejscu skoczni Bloudkova Velikanka. Pierwszy skok na mniejszej skoczni oddał Primož Peterka, natomiast na dużym obiekcie odbył się konkurs o Mistrzostwo Słowenii, które skokiem na 132 i 133 metry zapewnił sobie Jurij Tepeš.

HS-104 oraz HS-139 są tylko częścią Planica Nordic Center, w którego skład wchodzić będzie dziewięć skoczni, centrum biegów narciarskich oraz obiekt centralny z horyzontalnym i wertykalnym tunelem aerodynamicznym oraz kilometrowym szlakiem do biegania, z którego będzie można korzystać przez 365 dni w roku. Budowa centrum będzie w całości kosztowała 25 mln EUR, z czego większa część kosztów ma zostać pokryta przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, a oficjalne zakończenie prac zapowiedziane zostało na 2014 rok.

Współczesny obiekt przypomina wyglądem ówczesną skocznię  Bloudkova Velikanka głównie ze względu na kształt słynnego progu narciarskiego, zachowany jako wartość kulturowa. Jedyną różnicą jest to, że nowy próg zbudowano w kształcie mostu, podczas gdy dawniej podtrzymywały go drewniane filary, które później zastąpiono betonowymi. Obecnie próg wykonany jest z dębowego i sosnowego drewna, a pokryty jest plastikowym materiałem izolacyjnym.

Bloudkova Velikanka ma ogromne znaczenie historyczne dla Słowenii. Jest dawną mamucią skocznią narciarską. Została wybudowana w 1934 r., a zawody o Puchar Świata odbywały się na niej do schyłku lat 90-tych. Ostatni rekord skoczni ustanowił Japończyk Noriaki Kasai, skacząc na 147,5 m. Skocznia była używana do 2001 r., kiedy to zawaliła się.

 

Źródło: planica.sirtvslo.si, delo.si

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE