Home / Polityka / Słowenia: Pahor oraz Türk w drugiej turze wyborów

Słowenia: Pahor oraz Türk w drugiej turze wyborów

W niedzielę w Słowenii odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, podczas której największe poparcie zyskał Borut Pahor, który zdobył 40 % głosów, tuż za nim z 35 – procentowym poparciem znalazł się Danilo Türk, trzecie miejsce zajął Milan Zver, na którego swój głos oddało 28 % wyborców. Frekwencja wyborcza była rekordowo niska i wyniosła 47,68 %. Druga tura wyborów odbędzie się 2 grudnia br.

Borut Pahor zdobył najwięcej głosów w Nowej Goricy, Danilo Türk w Lublanie, a Milan Zver w Ptuju. Jeśli chodzi o rozkład głosów poszczególnych mieszkańców, największą liczbę wyborców zanotował okręg wyborczy w Lublanie, a najniższą w Piranie. Frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich była w tym roku wyjątkowo niska, głosowało jedynie 47,68 % uprawnionych do głosowania. Dla porównania podczas wyborów w 2007 r. frekwencja wyniosła 58 %, w 2002 roku 72 %, w 1997 r. 68 %, w 1992 r. 85 %, a w 1990 r. aż 86 %.

Wyraźnie zadowolony i zaskoczony tak dużym poparciem był lider Socjaldemokratów. Borut Pahor już zapowiedział, że przekona do siebie wyborców, którzy na niego nie zagłosowali w pierwszej turze. Zadowoleni byli również Igor Lukšič (SD) oraz Gregor Virant (DL), którzy są przekonani, że ich wyniki to bardzo ważna wiadomość od wyborców.

Rozczarowany był natomiast Danilo Türk, który zapowiedział zmianę taktyki i aktywną kampanię w drugiej turze. Potwierdził, że niski wynik jaki uzyskał mógł być spowodowany jego poparciem dla referendum w sprawie państwowej spółki holdingowej. Przegrany przedstawiciel partii Janeza Janšy – Milan Zever nie jest zadowolony z rezultatów głosowania. Ani on, ani premier nie ogłosili jeszcze którego z kandydatów będą popierać w drugiej turze.

Źródło: delo.si, rtvslo.si

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE