Home / Polityka / Słowenia: Personalne roszady w polityce

Słowenia: Personalne roszady w polityce

W słoweńskim sejmie wraz z nowym rokiem pojawiają się nowe twarze. W  ostatnim czasie doszło do kilku personalnych zmian w politycznych szeregach nie tylko za sprawą nowo wybranego prezydenta, Boruta Pahora. Poselskie ławy opuściło dwóch wybrańców ludu – Branko Marinič oraz Truda Pepelnik.

Poseł SDS, Branko Marinič, w drugiej połowie grudnia zapowiedział oddanie poselskiego mandatu wraz z końcem roku. Zdecydował się na ten krok  po wyroku skazującym go za oszustwo podczas państwowego egzaminu oraz po wezwaniu  kolegów SDS do ustąpienia z partyjnego fotela. Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji, mówiący o tym, że poseł w 2005 w czasie egzaminu z języka niemieckiego oszukiwał, jednocześnie podżegając do przestępstwa fałszowania dokumentów. Sąd skazał go w trybie warunkowym na 5 miesięcy pozbawienia wolności, w zawieszeniu kary na rok.

Sam poseł w wyroku dopatruje się politycznych wpływów, nie mniej decyzję sądu szanuje, choć się z nią nie zgadza, jak powiedział w mowie pożegnalnej. Dodajmy, iż obejmując urząd, toczyło się już przed nim postępowanie sądowe.

Ledwie dzień po tym, jak na dobrowolną rezygnację z poselskiego mandatu zdecydował się Branko Marinič, w jego ślady poszła posłanka Listy Obywatelskiej (Državljanska lista) Truda Pepelnik.

Ptujski sąd skazał posłankę w wyniku nieprawidłowości  w prowadzeniu postępowań administracyjnych, jakich się dopuściła będąc podsekretarzem w gminie Ruše.  Posłanka nie przyznała się do zarzucanych błędów, odeszła jednak w zgodzie z własnymi przekonaniami, iż funkcjonariusze państwowi przed którymi toczą się postępowania sądowe powinni pożegnać się z polityką. Miejsce Pepelnik w ławie DL zajmie Branko Kurnjek.

Honorowe ustąpienia w słoweńskiej polityce nie są powszechne. Pod pretekstem odejścia Pepelnik i Mariniča głośno mówiło się o innych posłach, obecnie bezpartyjnych, którzy zgodnie z powszechnym przekonaniem powinni opuścić parlament z uwagi na postępowania sądowe o sfałszowanie świadectwa szkolnego (Ivan Simčič – wcześniej Desus), czy plagiat pracy magisterskiej (Borut Ambrožič- wcześniej PS).

Źrodła: dnevnik.si, delo.si, rtvslo.si

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE