Home / Bałkany / Słowenia / Słowenia: Petrol kończy rok z 58,2 mln EUR zysku netto

Słowenia: Petrol kończy rok z 58,2 mln EUR zysku netto

Grupa Petrol zakończy 2012 r. z przychodami w wysokości 3,7 mld EUR, co daje 13% zysku więcej niż w poprzednim roku. Zysk brutto wynosił będzie 133,6 mld EUR, natomiast zysk netto 58,2 mln EUR, czyli około 5 mln EUR więcej niż w 2011 r. W prognozach na 2013 r. mówi się o przychodach w wysokości 4,4 mld EUR.

Petrol znajduje się aktualnie w ostatniej fazie rozmów dotyczących sprzedaży 32,6 % udziałów grupy Istrabenz. Umowa sprzedaży zostanie podpisania na początku tego tygodnia, informuje prezes grupy Petrol, Tomaž Berločnik.

Petrol zdecydował się na sprzedaż udziałów ze względu na coraz mniejszą wartość tej inwestycji. Środki z transakcji przeznaczy na spłatę długów albo inwestycje w naftę lub działalność energetyczną. Te posunięcia mają przynieść Petrolowi wiele korzyści i przyczynić się do zwiększenia wartości grupy dla akcjonariuszy oraz zwiększenia efektywności jej działania.

Źródło: delo.si, rtvslo.si

About Agnieszka Pajor

Absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Była stypendystką programów Erasmus oraz CEEPUS, dzięki którym studiowała w słoweńskim Koprze oraz w chorwackim Zadarze i Osijeku. Bezgranicznie zakochana w kolorach Adriatyku, przyrodzie Bośni i Hercegowiny oraz muzyce Đorđe Balaševicia.
KOMENTARZE