Home / Gospodarka / Energetyka / Słowenia: Początek remontu w elektrowni Krško

Słowenia: Początek remontu w elektrowni Krško

W sobotę, po 25. cyklu paliwowym, w Elektrowni Jądrowej Krško (JEK) rozpoczął się gruntowny remont. Jego koniec przewidziany jest na 25 maja, wówczas elektrownia zostanie ponownie włączona do sieci.

W czasie remontu, energię produkowaną w elektrowni Słowenia będzie musiała zastąpić dostawami z innych źródeł, koszty remontu są wliczone w koszty utrzymania JEK – powiedział przewodniczący zarządu Stane Rožman.

Ze względu na zakres czynności, polegających przede wszystkim na modernizacji i aktualizacji technologicznej, remont uważa się za rozległy i wyjątkowo kompleksowy. Pracuje przy nim ponad 2.000 ludzi, w tym 600 pracowników JEK. Do ich zadań należy m.in. wymiana głowicy reaktora na nowszy model, zamiana wirnika głównego generatora elektrycznego i dokończenie projektu, mającego na celu zwiększenie bezpieczeństwa, poprzez zainstalowanie dodatkowego niezależnego źródła zasilania elektrycznego. Ponadto zaplanowano przeprowadzenie 30 mniejszych aktualizacji oraz, w ramach prac konserwacyjnych, kompleksowych przeglądów prewencyjnych. Rutynowo zostanie wymienione także paliwo.

Według danych zarządu, JEK od listopada 2011 wyprodukowała ponad 8,5 mln MWh netto energii elektrycznej, czyli o ok. 50.000 MWh mniej niż planowano. Mimo to, wg zapewnień zarządu, elektrownia Krško znajduje się w czołówce najlepiej funkcjonujących elektrowni jądrowych na świecie.

Źródła: rtvslo.si, delo.si

About Aleksandra Goczol

KOMENTARZE