Home / Polityka / Słowenia: Pogróżki pod adresem Janeza Janšy

Słowenia: Pogróżki pod adresem Janeza Janšy

Użytkownik portalu społecznościowego Facebook o nazwie „Jaka JakaJaka” w sobotę na swojej „ścianie” opublikował wpis mówiący o tym, iż  należy słoweńskiego premiera, Janeza Janšę „natychmiast usunąć ze słoweńskiej sceny politycznej, ponieważ wyrządza tylko krzywdę słoweńskiemu narodowi”, wzywał:  „śmierć Janezowi Iwanowi Janšy – słoweńskiemu gryzoniowi i burzycielowi pojednania wśród Słoweńców.” Reakcją słoweńskiej policji na tego typu pogróżki w kierunku Janšy było zintensyfikowane prewencyjnej ochrony premiera. Policja zbiera i analizuje informacje, będące podstawą do określenia poziomu zagrożenia dla premiera. Janšę obowiązuje ochrona na podstawie rozporządzenia w sprawie ochrony określonych osób, miejsc, przedmiotów i obiektów chronionych przez policję.

Policja interweniowała poprzednio w sprawie pogróżek pod adresem Janšy w sierpniu, gdy poprzez portal e-uprava mężczyzna groził Janšy i jego żonie, Uršce, podłożeniem bomby w ich domu oraz ostrzegał żonę Janšy „by uważała gdzie chodzi”.

Nie są to odosobnione incydenty. Podobnych gróźb Janša otrzymał w ostatnim czasie wiele, w piśmie zaadresowanym do ugrupowania SDS w lutym tego roku sprawca groził mu śmiercią, w styczniu również nieznany adresat sugerował Janšy popełnienie samobójstwa. Do tej pory największym echem odbiła się pogróżka, wysłana w czerwcu 2006 roku. Jak się okazało później, jej autorem był asystent komendanta posterunku policji. Wówczas  sprawa uległa przedawnieniu w oczach sądu,  a policjant wrócił do pracy.

 

Źródło: 24ur.com, dnevnik.si, rtvslo.si, zurnal24.si

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE