Home / Polityka / Słowenia: Protest przeciwko władzy

Słowenia: Protest przeciwko władzy

Grupa „29 października” zorganizowała w poniedziałek protest przeciwko rządowi premiera Janeza Janšy. Około 600 intelektualistów i związkowców zgromadziło się na Placu Leona Štuklji w Mariborze, by zamanifestować niechęć wobec władzy i żądać dymisji premiera. Hasłem przewodnim protestu było: „Dvignimo glave” (Podnieśmy głowy).

Obywatele są zmęczeni okradaniem państwa przez rząd, nieustanną korupcją i w konsekwencji pogłębiającą się destrukcją Słowenii, podkreślają liczni rozmówcy portalu MMC RTV Slovenija. Organizatorzy protestu zakomunikowali, że zamierzają szerzyć kampanię przeciwko władzy, dopóki ta nie odejdzie.

– Ten rząd nie oferuje żadnej alternatywnej polityki ekonomicznej, która w pierwszej kolejności zajęłaby się tworzeniem miejsc pracy i wzrostem gospodarczym,  przypomina za to krajalnicę. Wystarczy tego. Rządzą nami ci, którzy zostali ostatecznie skazani, a za każdym razem, kiedy nie stawiają się w sądzie w związku z zarzutami korupcji, tłumaczą się, że nie mają czasu, bo muszą rozwiązywać nasze problemy. Zepchnęli naród i mogą rządzić – komentuje filozof Boris Vezjak.

Poniedziałkowy protest został poparty m.in. przez Stowarzyszenie Wolnych Związków Zawodowych Słowenii (ZSSS). Na liście osób, które brały udział w  zgromadzeniu pojawili się wspomniany już wcześniej Boris Vezjak (filozof), Danijel Rebolj (rektor Uniwersytetu w Mariborze), Janja Vidmar (radna miasta Maribor oraz pisarka), Lara Jankovič (aktorka).

Źródło: delo.si, rtvslo.si, reporter.si

 

 

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE