Home / Polityka / Słowenia: Protest przed Ambasadą Federacji Rosyjskiej w Lublanie

Słowenia: Protest przed Ambasadą Federacji Rosyjskiej w Lublanie

3 lipca br. przed Ambasadą Federacji Rosyjskiej w Lublanie miał miejsce protest przeciw pobytowi w areszcie trzech rosyjskich feministek (Mary Aljokhina, Nadedža Tolokonikova i Ekaterina Samučevič) z grupy muzycznej Pussy Riot.

Tego samego dnia w ramach solidarności z grupą punkrockową, przy ulicy Metelkowej, nieopodal dworca kolejowego w Lublanie odbył się koncert charytatywny, na którym wystąpili m.in. Škrip Orkiestra, Ludovik Materia i elektropunk DJ program. Podczas przedstawienia prezentowano wideoklipy z kampanii zorganizowanej przez Pussy Riot oraz ich sympatyków i fanów.

Aresztowaniu Pussy Riot sprzeciwia się Unia Europejska, wielu przedstawicieli rządu, organizacji pozarządowych i grup aktywistów. 8 marca br. miały miejsce międzynarodowe protesty przeciwko aresztowaniu kobiet m.in. w Moskwie, Sankt Petersburgu, Berlinie, Nowym Jorku, Paryżu, Wiedniu, Tel-Awiwie. Ponadto aresztowane członkinie zespołu zostały wpisane na światową listę więźniów sumienia.

Zespół Pussy Riot powstał w 2011 r. i zasłynął z krytyki politycznej (ograniczona wolność wyborów w Rosji, patriarchalne poglądy Władimira Putina), walki o równość płci, wulgarnego języka i występów w niekonwencjonalnych miejscach. Aktywistki z Pussy Riot dokonały kilku prowokacyjnych występów, m.in. 21 lutego br. zaprotestowały w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela występując w kominiarkach na twarzach przeciwko ubieganiu się po raz trzeci na stanowisko prezydenta przez Władimira Putina, oraz przeciwko konserwatywnemu środowisku duchownych. Zgodnie z orzeczeniem sądu członkowie zespołu mają przebywać w areszcie do 24 lipca. Jednakże grozi im najwyższy wyrok za chuligaństwo, czyli kara pozbawienia wolności do lat 7.

Źródło: mladina.si, times.si

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE