Home / Polityka / Słowenia: Protesty w całym kraju nie ustają

Słowenia: Protesty w całym kraju nie ustają

W piątek od godziny 16.00 na Placu Kongresowym w Lublanie zbierali się protestujący przeciwko polityce Republiki Słowenii. Był to już trzeci protest  o tym charakterze w stolicy w ciągu ostatnich tygodni.

„Skoro mieszkańcom Mariboru udało się za pomocą masowych protestów doprowadzić do dymisji Kanglera, również my, Lublańczanie musimy pokazać, że chcemy i jesteśmy w stanie oczyścić naszą Słowenię z wszystkich zepsutych, skorumpowanych polityków i zgniłych potentatów”, zapisali organizatorzy protestu na portalu społecznościowym Facebook.

Według wstępnych szacunków w proteście wzięło udział około 2 tys. osób. Niektóre grupy protestujących zorganizowały się i przedstawiały swoje wnioski, jak na przykład grupa Dziś jest nowy dzień (Danes je nov dan): „Potrzebujemy nowego konsensusu społecznego (…) Gospodarka musi pracować dla ludzi, a nie odwrotnie „, napisali na swojej stronie internetowej.

Protestujący krytykowali dyktaturę kapitału, głosząc hasła: „Nie będziemy płacić za wasz kryzys”, „Pieniądze dla ludzi, nie dla banków”. Pojawiły się nawoływania do dymisji ministra do spraw oświaty, nauki i kultury, Žigo Turka. Uczestnicy protestu odcięli się od przewodniczącego SVIZ, Branimira Štrukelja, który dołączył do pochodu przez stolicę, zapewniając, że nie są reprezentowani przez nikogo.

W Murskiej Sobocie, podczas piątkowego protestu zebrało się około 2,5 tys. mieszkańców. Zgromadzeni żądali natychmiastowego utworzenia technicznego rządu z pełnymi uprawnieniami niezbędnymi do sprawnego funkcjonowania. Ponadto domagano się przeprowadzenia kontroli działań rządu, Rady Państwa i gmin oraz wprowadzenie mechanizmu „votum nieufności” ze strony społeczeństwa wobec prezydenta i premiera, ministrów i członków parlamentu, rządu, miejskich radnych i burmistrzów.

Mniej licznie protestowano również w innych miastach Słowenii. Około 200 osób zebrało się w Ajdovščinie. Protesowano przeciwko rządowi, potentatom krajowymi burmistrzowi Alanowi Poljšakowi z powodu podjęci decyzji rady gminy o podniesieniu cen usług komunalnych oraz dostaw wody pitnej w gminie.

Protest odbył się również w Bohinjski Bistricy, gdzie 50 osób protestowało w imieniu państwa społecznego, większej ilości pracy w sektorze publicznym i zaprzestanie dokapitalizacji banków. Ponadto, podkreślono  problemy życia w obrębie Parku Narodowego Triglav.

Kolejne demonstracje zapowiadane są na dziś w Novej Gorici gdzie po raz drugi ma się zebrać co najmniej 1500 ludzi. Tylu właśnie liczył protest w zeszły piątek. Protest nie jest wymierzony przeciwko burmistrzowi – Matejowi Arčonowi czy też miejskiej polityce, ma natomiast charakter antypaństwowy.

Źródło: delo.si, rtvslo.si

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE