Home / Polityka / Słowenia: „Reformy idą w dobrym kierunku” – Laszlo Andor

Słowenia: „Reformy idą w dobrym kierunku” – Laszlo Andor

Reforma emerytalna oraz reforma rynku w Słowenii pracy idą w dobrym kierunku, zalecanym przez Komisję Europejską, podkreślił na konferencji międzynarodowej „Reforma rynku pracy: nowe możliwości dla lepszego jutra”, zorganizowanej w Lublanie, komisarz europejski ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji Laszlo Andor.

Naszym pragnieniem jest zachęcić partnerów społecznych do większej przychylności wobec działań reformatorskich słoweńskiego rządu. Spotkałem się z przedstawicielami pracodawców oraz związków zawodowych, ponieważ ważne jest, aby wysłuchać opinii wszystkich zainteresowanych. Postępujemy tak również w Brukseli, a swoje propozycje rozwijamy na podstawie różnych opinii – przekonywał związki zawodowe i pracodawców Andor.

Słabość słoweńskiego rynku pracy związana jest przede wszystkim z jego segmentacją. Słowenia znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o liczbę bezrobotnych wśród młodych osób. Ważne jest, że państwo zamierza stworzyć dynamiczny rynek pracy, który zwiększy możliwości podjęcia pierwszej pracy przez młodych ludzi.

Jeśli chodzi o reformę emerytalną, Andor powiedział, że Słowenia straciła dużo czasu, dlatego bardzo ważne jest, żeby poszła w ślady innych krajów europejskich, które już przeprowadziły reformy.

Minister pracy Andrej Vizjak ocenił, że obecność komisarza na konferencji była sygnałem, że zmiany są potrzebne.

Reforma rynku pracy nie jest wystarczająca, ale jest konieczna, aby wyjść z kryzysu, poza tym potrzebujemy znacznie więcej, przede wszystkim systemu związku banków oraz zarządzania aktywami kapitału państwowego. Proponowane reformy rynku pracy są próbą znalezienia kompromisu między oczekiwaniami a potrzebami konkurencyjnej gospodarki, mówi Vizjak.

Minister uważa, że pozornie sprzeczne interesy również mają rozwiązanie. Jest przekonany, że koncepcja ujednolicenia umów na czas nieokreślony, która jest jedną z najważniejszych propozycji władzy odnośnie przeciwdziałania segmentacji rynku pracy, a którą popiera również Andor, jest kompromisowym rozwiązaniem.

Na podstawie aktualnych komentarzy pracodawców oraz związków zawodowych wcale tak nie jest:
– Jesteśmy przeciwko wprowadzeniu ujednoliconych umów na czas nieokreślony, ponieważ obszar zatrudnienia od dwóch lat jest logicznie uporządkowany, a po tych dwóch latach zatrudnienia wracamy do starych problemów, które powodują w dzisiejszej gospodarce wiele trudności – mówi prezes Związku Pracodawców Milan Lukić.

Niezadowoleni są również pracodawcy z małych firm:
– Po drugim przeczytaniu rządowego wniosku ZDR dowiadujemy się, że ustawa jest dla nas dużo mniej przychylna, niż było to mówione na początku. Ta propozycja nie zawiera szczegółów, które były korzystne dla pracodawców z małych firm, pomimo naszych ostrzeżeń, że powinni myśleć przede wszystkim o nas, bo jeśli ustawa będzie dobra dla pracodawców małych firm, będzie też dobra dla pracodawców wielkich firm – komentuje sekretarz generalny Związku Pracodawców i Przedsiębiorców Słoweńskich Igor Antauer.

Ustawa uniemożliwia małym przedsiębiorcom ustalanie różnych okresów wypowiedzeń w umowach kolektywnych. Umożliwia ona również możliwość zatrudnienia na czas określony i według Antauera władza nie zwiększy liczby zatrudnionych osób z takim prawem.

 

Źródło: rtvslo.si, mddsz.gov.si

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE