Home / Polityka / Słowenia: Rozpad koalicji i zmiany na najważniejszych stanowiskach w rządzie

Słowenia: Rozpad koalicji i zmiany na najważniejszych stanowiskach w rządzie

DL - delo.si

W połowie stycznia partie Slovenska ljudska stranka (SLS), Demokratična stranka upokojencev Slovenije (DeSUS) oraz Državljanska lista (DL) złożyły Janezowi Janšy ultimatum: premier odejdzie od władzy albo partie wystąpią z koalicji. Janša nie zrezygnował ze swojego stanowiska, a partia DL zgodnie z wcześniejszymi obietnicami wystąpiła z koalicji 23 stycznia br.

Po tym jak Državljanska lista (DL) zdecydowała się wystąpić z koalicji, a przewodniczący partii Gregor Virant zrezygnował ze stanowiska przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego, Minister Finansów Janez Šušteršič oraz Minister Sprawiedliwości i Administracji Publicznej Senko Pličančič podjęli również decyzję o opuszczeniu swoich stanowisk. Ich funkcje tymczasowo sprawować będą premier Janez Janša jako Minister Finansów oraz Zvonko Černač jako Minister Sprawiedliwości i Administracji Publicznej, a stanowisko Viranta objął tymczasowo Jakob Presečnik.

- Tę koalicję zrujnował Janez Janša, w ostatnich dniach wypowiedział wiele słów, oprócz najważniejszych: Rezygnuję ze stanowiska premiera. Decyzja o wycofaniu się z koalicji była jednogłośna i logiczna. Naszym zdaniem doszło do poważnego naruszenia umowy z premierem, który mimo wcześniejszych ustaleń nie zdecydował się odejść – komentuje Gregor Virant.

Priorytetem DL są aktualnie przedwczesne wybory. Posłowie twierdzą, że sytuacja w Słowenii zmieniła się diametralnie, w związku z czym obywatele powinni mieć prawo do wyboru nowych władz.

Źródło: delo.si, rtvslo.si, siol.net

About Agnieszka Pajor

Absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Była stypendystką programów Erasmus oraz CEEPUS, dzięki którym studiowała w słoweńskim Koprze oraz w chorwackim Zadarze i Osijeku. Bezgranicznie zakochana w kolorach Adriatyku, przyrodzie Bośni i Hercegowiny oraz muzyce Đorđe Balaševicia.
KOMENTARZE