Home / Społeczeństwo / Słowenia: Rządowe plany reformy rynku pracy nie po myśli studentów i żołnierzy

Słowenia: Rządowe plany reformy rynku pracy nie po myśli studentów i żołnierzy

Propozycja reformy rynku pracy przedstawiona w tym tygodniu przez ministra pracy Andreja Vizjaka wywołała liczne reakcje ze strony społeczeństwa. Studenci poddają wątpliwości ożywienie idei pracy tymczasowej i bezpieczeństwo zatrudnienia absolwentów, a Związek Żołnierzy Zawodowych ostrzega przed błędną interpretacją nowych zapisów.

Słoweńska Organizacja Studencka (ŠOS) po wstępnym zapoznaniu się z proponowanymi reformami rynku pracy, wyraża duże obawy odnośnie polepszenia bezpieczeństwa pracy młodych absolwentów, co jest głównym celem reformy. Studenci są jednocześnie przekonani, że będzie ona miała negatywny wpływ również na pracę dla studentów, która niedawno została obłożona wyższą stawką podatku.

Według opinii ŠOS, proponowana reforma ma wprowadzić „tylnymi drzwiami” pracę tymczasową, przeciwko której w zeszłorocznym referendum 80% głosujących opowiedziało się przeciw. ŠOS wyraża zdziwienie, że propozycja ta wychodzi ze strony ministra Vizjaka, który w kampanii przeciwko ustawie o pracy tymczasowej opowiadał się po ich stronie i sprzeciwiał się utożsamianiu pracy dla studentów z pozostałymi formami pracy tymczasowej.

ŠOS oczekuje, że w zakresie koordynacji proponowanych reform minister potraktuje ich jako równorzędnych parterów w rozmowach.

Żołnierzy z kolei martwi blokada kredytowa. Związek Żołnierzy Zawodowych Słowenii wskazuje na niejasne użycie frazy „koncepcja jednej umowy na czas nieokreślony”. Związek twierdzi, że nie jest to umowa na czas nieokreślony, ale umowa bez definicji czasowej, według której wypowiedzenie pracownika staje się łatwiejsze, niż w obowiązującej dzisiaj umowie na czas nieokreślony.

Takie umowy według Związku Żołnierzy Zawodowych będą na nowo określały warunki otrzymywania kredytów długoterminowych potrzebnych do zakupu nieruchomości. Według związkowców, blokowanie możliwości kredytowych obywateli wiąże się z pogłębieniem kryzysu.

Ustawowe umowy słoweńskiego wojska na czas określony w praktyce zwykle obowiązują od jednego do dziesięciu lat. Związek wspomina, że żołnierze według tego zarządzenia traktowani są jak obywatele drugiej kategorii i nie mają szansy na zaciąganie kredytów długoterminowych na zakup nieruchomości.

 

Źródło: 24ur.com, rtvslo.si

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE