Home / Polityka / Słowenia: Sektor publiczny przygotowuje się do strajku generalnego

Słowenia: Sektor publiczny przygotowuje się do strajku generalnego

 

Strajk generalny słoweńskiego sektora publicznego został zapowiedziany na 23 stycznia br. Jego główną przyczyną jest plan tegorocznego budżetu, który zakłada redukcję wydatków publicznych poprzez masowe obniżanie płac oraz zwolnienia. Związki zawodowe zarzucają władzy, że odstąpiła od dialogu ze społeczeństwem, a przede wszystkim z urzędnikami, bez których państwo nie może funkcjonować.

Udział w strajku zapowiedziały związki zawodowe niemal wszystkich działów sektora publicznego, są to sektor zdrowia, edukacji, administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, za wyjątkiem wojska, które nie może brać udziału w demonstracjach oraz związków zawodowych lekarzy Fides. 16 stycznia okaże się również, czy do demonstrantów dołączy policja. Oznacza to, że 23 stycznia zostanie zablokowana większa część usług publicznych, co spowoduje unieruchomienie usług na terenie całego kraju.

- Uważam, że jest to początek nowej fali strajków, które będą trwać, dopóki sytuacja dialogu społecznego się nie ustabilizuje – zapowiada przewodniczący Konfederacji Związków Zawodowych Sektora Publicznego Branimir Štrukelj.

- Ministerstwo będzie miało na uwadze żądania strajkujących i zaproponuje możliwe rozwiązania, ale nie posiada „worka pieniędzy” do wydania na sektor publiczny. Możliwy jest jedynie dialog na temat sposobu regulacji zmniejszenia środków pieniężnych dla sektora publicznego – komentuje Minister Administracji Publicznej Senko Pličanič.

Źródło: delo.si, rtvslo.si

About Agnieszka Pajor

Absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Była stypendystką programów Erasmus oraz CEEPUS, dzięki którym studiowała w słoweńskim Koprze oraz w chorwackim Zadarze i Osijeku. Bezgranicznie zakochana w kolorach Adriatyku, przyrodzie Bośni i Hercegowiny oraz muzyce Đorđe Balaševicia.
KOMENTARZE