Home / Bałkany / Chorwacja / Słowenia, Serbia i Chorwacja zakładają spółkę kolejową

Słowenia, Serbia i Chorwacja zakładają spółkę kolejową

Lublana, Zagrzeb i Belgrad podpisały w piątek w serbskiej stolicy deklarację, na mocy której zobowiązały się do założenia spółki kolejowej, służącej zwiększeniu konkurencyjności Korytarza 10.

Z powodu złego stanu linii kolejowych średnia prędkość pociągów osobowych wynosi obecnie 45 km/h. Dla pociągów towarowych jest to 23 km/h w Chorwacji i 30 km/h w Serbii. Dlatego też Korytarz 10 jest zupełnie niekonkurencyjny – podróż na relacji Lublana – Zagrzeb – Belgrad – Dymitrowgrad – Stambuł trwa nawet do 57 h i pokonuje ją zaledwie 700 pociągów rocznie. Tymczasem konkurencyjnym Korytarzem 4, biegnącym przez terytorium Węgier przejeżdża ich rocznie nawet 7 tys.

W celu polepszenia obecnej sytuacji wszystkie państwa regionu planują duże inwestycje w kolej. Chorwacja w modernizację swoich linii zamierza zainwestować ok. 300 mln EUR, w większości pochodzących z funduszy europejskich. Z kolei Serbia na modernizację infrastruktury przeznaczy 135 mln EUR z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

– Słoweńskie Koleje pracują na odcinkach do 200 km, co jest bardzo małą odległością w przypadku operacji kolejowych. Dlatego współpraca z kolejami z regionu (…) jest jednym z głównych warunków dalszego rozwoju – poinformował przedstawiciel kolei, Milan Jelenc.

– Chcemy zwiększyć przewóz, stworzyć dogodniejsze warunki dla wejścia naszej gospodarki na rynek europejski. Wielkie nadzieje wiążemy też z połączeniem z Azją – stwierdził przedstawiciel Serbskich Kolei, Predrag Janković.

Tymczasem chorwacki minister transportu Siniša Hajdaš Dončić wyraził nadzieję, że Chorwacja wykorzysta wreszcie swoje korzystne położenie geograficzne i zostanie „europejskim tygrysem logistycznym”.

– To wspaniała wiadomość. Mam nadzieję, że chociaż część przewozu będzie szła w kierunku Bośni i Hercegowiny – skomentował podpisanie deklaracji Izet Mehinagić, pomocnik ministra transportu BiH. Wyraził tym samym nadzieję, że Bośnia nie znajdzie się w ślepym zaułku i podkreślił, że będzie to zależało od walki o swoją rolę w tym układzie i że BiH jest na to gotowa. Bośnia zakupiła 9 najnowszych pojazdów, kolejne cztery zostaną prawdopodobnie zamówione. Zakupione zostało także 550 wagonów.

 

Źródło: seebiz.eu, vijesti.immobh.com

 

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE