Home / Gospodarka / Handel / Słowenia: Sprzedaż Mercatora kluczowa dla odbudowy zadłużonego Laško

Słowenia: Sprzedaż Mercatora kluczowa dla odbudowy zadłużonego Laško

W tym tygodniu najprawdopodobniej znane będą postępy w powoływaniu nowego konsorcjum sprzedaży firmy Mercator, informuje przewodniczący NS Pivovarna Laško Vladimir Malenković. Właściciele Mercatora, którzy uczestniczyli w zeszłorocznej nieudanej próbie sprzedaży spółki, już od dłuższego czasu próbują dojść do porozumienia odnośnie kolejnego etapu sprzedaży.

Konsorcjum sprzedaży zostanie utworzone ponownie. Rozmowy na ten temat toczyły się na czwartkowym posiedzeniu NS Pivovarna Laško.

– Oczekujemy na wieści o postępach w rozmowach w sprawie utworzenia konsorcjum, które miałoby przystąpić do sprzedaży pakietu większościowego firmy Mercator – ogłosił wczoraj prezes NS Pivovarna Laško Vladimir Malenković.

Według nieoficjalnych danych wiadomo, że transza będzie taka sama jak przy poprzedniej próbie. Przypomnijmy, że w czerwcu 2011 roku udziałowcy Mercatora (Abanka, Banka Celje, Gorenjska banka, Hypo Alpe-Adria-Bank, NFD 1 Delniški investicijski sklad, NFD Holding, NKBM, Pivovarna Laško, Pivovarna Union oraz Radenska) podpisali porozumienie o wspólnej sprzedaży 50,03% udziałów firmy Mercator. Najlepszym oferentem w przetargu był chorwacki Agrokor, który gotów był zapłacić 221 EUR za jedną akcję firmy Mercator, jednakże finalnie nie doszło do transakcji.

Sprzedaż Mercatora jest kluczowa dla odbudowy zadłużonej piwowarni Laško (23,34-procentowy właściciel Mercatora), która musi w tym roku zwrócić bankowi 40 mln EUR. Ponieważ ostatnia próba sprzedaży zakończyła się fiaskiem, administracja piwowarni będzie musiała wyjaśnić zarządowi, jak zapewnić powagę procesu sprzedaży.

– Chodzi o negocjacje i dojście do porozumienia, życzenia i poglądy pozostałych udziałowców – mówi Malenković.

– Inwestycje NLB w firmie Mercator są na sprzedaż. Chodzi o inwestycje, które nie wchodzą w podstawową działalność banku i są przeznaczone do zbycia – dzisiejszy komunikat z NLB. Akcje Mercatora na wczorajszym notowaniu giełdy wynosiły 112,50 EUR.

 

Źródło: delo.si

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE