Home / Gospodarka / Energetyka / Słowenia: Susza przyczyną wzrostu cen energii

Słowenia: Susza przyczyną wzrostu cen energii

Susza w Słowenii, która trwa już od jesieni ubiegłego roku, ma znaczący wpływ na produkcję energii elektrycznej w elektrowniach wodnych. W pierwszych dwóch miesiącach tego roku produkcja była aż trzykrotnie mniejsza od planowanej.

– Takie zjawiska jeszcze bardziej potwierdzają znaczenie produkcji stabilnej energii krajowej  w elektrowniach cieplnych, które działają w każdych warunkach pogodowych – mówią w Holdingu Słoweńskich Elektrowni (HSE). Susza, jak również skutki mroźnej zimy, negatywnie wpłynęła na interesy HSE. Holding był bowiem zmuszony wyrównać spadek produkcji elektrowni wodnych i nieplanowany spadek produkcji w elektrowniach cieplnych kupując energię na rynku międzynarodowym po wyższych cenach.

Na cenę nie miało wpływu położenie Słowenii w dogodnym punkcie geograficznym, czyli na terenie między płynnymi rynkami energii elektrycznej Węgier, Austrii i Włoch, a krajami byłej Jugosławii, gdzie koszty produkcji energii elektrycznej są nieco niższe niż w UE.

Warunki pogodowe sprawiły, że ceny dostawy energii elektrycznej w Europie Południowo-Wschodniej znacznie przewyższyły te z Europy kontynentalnej. Pomimo podpisanego traktatu o Wspólnocie Energetycznej między państwami Europy Południowo-Wschodniej  i państwami UE, który gwarantuje wolny handel energią elektryczną, niektóre państwa podczas dużych mrozów wstrzymały swój eksport, wśród nich były Bułgaria, Grecja i Rumunia.

Źródło: rtvslo.si, web.vecer.com

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE