Home / Bałkany / Słowenia / Słowenia: Susza spowodowała ogromne straty nie tylko w rolnictwie

Słowenia: Susza spowodowała ogromne straty nie tylko w rolnictwie


Nie oszacowano jeszcze wysokości szkód wywołanych przez gwałtowne burze i gradobicia, które przeszły w ostatnich dniach przez Słowenię. Oszacowano natomiast straty wywołane przez suszę, która dotknęła prawie 100.000 hektarów powierzchni rolniczych.
Dwutygodniowe wysokie temperatury, od 30 d o37 stopni Celsjusza, spowodowały na lekkich piaszczystych glebach nieodwracalne szkody w zasiewach kukurydzy. Według pierwszych ocen największe szkody wystąpiły na terenach zachodniej Słowenii. Do katastrofalnej sytuacji, w jakiej znalazła się uprawa kukurydzy doprowadziła nie tylko susza, ale również szkodniki takie jak chrząszcze czy polne wrony. W wyniku suszy ucierpiała większość roślin uprawnych, wśród nich oprócz kukurydzy również jabłonie, dynia oleista, ziemniaki i słoneczniki. Większe szkody odnotowano także na obszarze Dravsko-ptujskiego Polja i na wybrzeżu, zwłaszcza w przypadku upraw pomidorów, papryki, bakłażanów, dyń, arbuzów, melonów, ponieważ przy tak wysokich temperaturach często dochodzi do osypywania się kwiatów, pojawiają się też wypalenia na zbiorach. Takie produkty nie są odpowiednie na rynek.
– Niekorzystne warunki pogodowe następowały jedne po drugich. Zaczęło się od suchej zimy, po której przyszły silne burze, potem nastąpiły wiosenne przymrozki i niedostatki wody dla pierwszych roślin – wymienia Andreja Sušnik z Wydziału Agrometeorologii Instytutu Meteorologicznego. Według niej wiosenne przymrozki zaszkodziły sadom w całej Słowenii, zniszczyły także owoce leśne, zwłaszcza jagody, na co szczególnie narzekają pszczelarze, ponieważ wiąże się to z niewystarczającą ilością pokarmu dla pszczół.
W północnowschodniej Słowenii susza oraz obniżenie poziomu wód gruntowych, które są skutkiem rozleglejszych zmian klimatycznych, przyczyniły się do wysychania niektórych gatunków drzew, na przykład dębów.

Źródła: dnevnik.si, siol.net

About Aleksandra Goczol

KOMENTARZE