Home / Bałkany / Słowenia: Uchwała ustawy o małżeństwach homoseksualnych z prawem do adopcji
First Gay Wedding Show In Paris

Słowenia: Uchwała ustawy o małżeństwach homoseksualnych z prawem do adopcji

Słoweńscy posłowie 3 marca 2015 roku przegłosowali ustawę o legalizacji małżeństw homoseksualnych. Ustawa ta zostanie wprowadzona w życie w ciągu sześciu miesięcy, a pary tej samej płci będą mogły zawrzeć związek małżeński w Urzędzie Stanu Cywilnego.

W ustawie zmieniono zapis dotyczący jednostki rodziny, jaką stanowić będą od tej pory dwie osoby. Ustawa nie wspomina teraz o płci partnerów. Dzięki niej pary homoseksualne będą mogły zawrzeć związek małżeński i traktowane będą w świetle prawa jako rodzina. Posiadać będą możliwość adopcji oraz wspólnego wychowywania dzieci.

Za wprowadzeniem ustawy głosowało 51 posłów z trzech partii koalicji rządzącej oraz dwóch partii opozycji, a przeciwko jej wprowadzeniu było 28 przedstawicieli demokratyczno-chrześcijańskiej partii Nowa Słowenia (NSI) oraz Słoweńskiej Partii Demokratycznej (SDS).

- Jest to krok w kierunku tolerancji i otwartego społeczeństwa. Słowenia w ten sposób udowadnia, że wkracza w XXI wiek – komentuje Matthew T. Vatovec.

Tego samego dnia na ulicach Lublany odbywał się manifest przeciwników uchwalenia ustawy o małżeństwach homoseksualnych pod tytułem „Dzień miłości.” Przeciwnicy małżeństw homoseksualnych wyszli na ulice skandując hasła: „Nie damy dzieci!”, „Jestem matką, a nie rodzicem nr 2″, „Potrzebuję ojca i matki”.

Źródło: delo.si, rtvslo.si

About Agnieszka Pajor

Absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Była stypendystką programów Erasmus oraz CEEPUS, dzięki którym studiowała w słoweńskim Koprze oraz w chorwackim Zadarze i Osijeku. Bezgranicznie zakochana w kolorach Adriatyku, przyrodzie Bośni i Hercegowiny oraz muzyce Đorđe Balaševicia.
KOMENTARZE