Home / Bałkany / Słowenia / Słowenia: W lipcu odnotowano 1% deflację

Słowenia: W lipcu odnotowano 1% deflację

W Słowenii odnotowano już po raz trzeci w tym roku deflację. W lipcu ceny  konsumpcyjne spadły o 1%, w czerwcu odnotowano 0,6% deflację, w styczniu 0,5%. W pierwszych siedmiu miesiącach roku odnotowano 1,1% inflację, roczna stopa inflacji w lipcu wyniosła 2,4%.

Urząd Statystyczny Republiki Słowenii uznał, że największy wpływ na spadek inflacji miały wyprzedaże, ponieważ ceny ubrań i obuwia spadły średnio o 18%. Spadły również ceny usług szpitalnych i dentystycznych, motocykli i rowerów. W ostatnim roku wzrosły ceny napojów alkoholowych i tytoniu o7,7%, żywności i napojów bezalkoholowych o 4,5%, a koszty mieszkaniowe zwiększyły się o 3,8 %.

Słoweński Instytut Analiz Makroekonomicznych i Rozwoju (UMAR) stwierdził, że głównymi przyczynami niekorzystnych tendencji cenowych są trwające zaostrzone warunki w gospodarce krajowej i obecność większych szoków cenowych w środowisku międzynarodowym. Chociaż, jak twierdzi UMAR, słoweńskie długotrwałe tendencje cenowe są porównywalne z sytuacją w strefie euro. W zeszłych miesiącach na inflację miały znaczny wpływ ceny produktów energetycznych. Jeśli w przyszłych miesiącach ceny nafty pozostaną na obecnym pułapie, inflacja w Słowenii podobnie jak inflacja w strefie euro znowu spadnie. W Urzędzie Statystycznym Republiki Słowenii przeanalizowano również różnice ekonomiczne pomiędzy regionami słoweńskimi i zaliczono je do najmniejszych w Unii Europejskiej. Mniejsze są jedynie w Holandii i Finlandii, w Austrii są takie same jak w Słowenii. Prawie wszystkie państwa, w których odnotowano największe różnice pomiędzy regionami, to państwa wschodnie bądź dawne państwa komunistyczne  z młodymi demokracjami.

Przeanalizowano również różnice pomiędzy regionami w dochodzie do dyspozycji jednego mieszkańca Słowenii i stwierdzono, że także one są małe i zdecydowanie mniejsze od różnic w PKB. Przyczyną tych różnic są dzienne migracje między regionami. W regionie Środkowej Słowenii (Osrednjoslovenska regija) przypływ zatrudnionych z innych części Słowenii jest tak duży, że nie jest możliwe osiągnięcie krajowego PKB wyłącznie poprzez lokalną siłę roboczą. Dane z 2009 roku wskazują, że regionalne różnice w dochodzie do dyspozycji na jednego mieszkańca były najmniejsze w Austrii, a największe w Rumunii. Słowenia i Szwecja zajęły piąte miejsce.

Źródła: delo.si, rtvslo.si, dnevnik.si

About Aleksandra Goczol

KOMENTARZE