Home / Bałkany / Słowenia / Słowenia: W październiku poziom inflacji rocznej wyniósł 2,7%

Słowenia: W październiku poziom inflacji rocznej wyniósł 2,7%


W październiku ceny produktów spożywczych w porównaniu z sierpniem wzrosły o 0,1 %, a poziom inflacji rocznej wyniósł 2,7 %, podaje Słoweński Urząd Statystyczny.

W ciągu jednego roku najbardziej podrożały napoje alkoholowe i tytoń, o 9,6 %. Tytoń podrożał średnio o 12,3%, a napoje alkoholowe o 5,3%. Wzrosły również koszty usług hotelarskich i zakwaterowania o 9,1%, na poziomie rocznym usługi hotelarskie wzrosły o 12,2 %, a zakwaterowanie o 0,6%.
Żywność i napoje bezalkoholowe zanotowały wzrost na poziomie rocznym o 4,3%.
Koszty edukacji wzrosły średnio o 4,8%, do czego najbardziej przyczyniły się większe koszty wychowania przedszkolnego (o 9,3%).
W ciągu roku spadły ceny w grupach: komunikacja (o 1,6%), odzież i obuwie (o 1,5%) oraz wyposażenie mieszkań (o 0,8%)
Ceny w sektorze transportu wzrosły średnio w ciągu roku o 3,9% (paliwa i smary zdrożały o 16,6 %, części zapasowe o 4,8%). Ceny w transporcie lotniczym wzrosły o 2,1%, a ceny w transporcie drogowym spadły o 10,2%.
Na spadek cen miały wpływ przede wszystkim niższe ceny paliwa i energii. Najbardziej spadły ceny gazu (o 9,3%), kolejno energia cieplna (o 3,8%), paliwa stałe (o 3,7%), i paliwa płynne (o 1,6%). Paliwa napędowe staniały o jeden procent.

Źródła: delo.si, rtvslo.si

About Aleksandra Goczol

KOMENTARZE