Home / Gospodarka / Słowenia w trójce państw najmniej zagrożonych konsekwencjami kryzysu

Słowenia w trójce państw najmniej zagrożonych konsekwencjami kryzysu

die welt - Mayer

Były główny ekonomista Niemieckiego Banku (Deutsche Bank) Thomas Mayer zaliczył Słowenię do trzech krajów strefy euro, które są najmniej narażone na konsekwencje kryzysu, podaje gazeta Die Welt.

Pomimo licznych medialnych spekulacji na temat tego, że Słowenia jest kolejnym państwem, które będzie potrzebowało pomocy finansowej z Unii Europejskiej, Thomas Mayer w wywiadzie dla niemieckiego dziennika Die Welt powiedział, że Słowenia jest jednym z trzech państw strefy euro, które są najmniej zagrożone kryzysem.

Thomas Mayer w swojej analizie uwzględnił bilans handlowy, zadłużenie za granicą, deficyt strukturalny (deficyt który jest niezależny od cykli gospodarczych) oraz rozmiar sektora finansowego.

Według analizy i rankingu, który przedstawił Die Welt, Słowenia otrzymała najlepszą ilość punktów zaraz po Niemczech i Estonii. W gorszej sytuacji znajdują się m.in kraje takie jak Finlandia czy Austria.

Źródło: rtvslo.si, finance.si, welt.de

About Agnieszka Pajor

Absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Była stypendystką programów Erasmus oraz CEEPUS, dzięki którym studiowała w słoweńskim Koprze oraz w chorwackim Zadarze i Osijeku. Bezgranicznie zakochana w kolorach Adriatyku, przyrodzie Bośni i Hercegowiny oraz muzyce Đorđe Balaševicia.
KOMENTARZE