Home / Polityka / Słowenia wybiera prezydenta

Słowenia wybiera prezydenta


Dzisiaj, punktualnie o godzinie 7.00 w całej Słowenii otwarto lokale wyborcze. Około 1,7 mln Słoweńców uprawnionych do głosowania wybiera nowego prezydenta państwa, spośród trzech kandydatów: Boruta Pahora, Danilo Türka i Milana Zvera.

Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 19.00. Wówczas rozpocznie się podliczanie głosów. Pierwsze nieoficjalne wyniki będą znane już dzisiaj późnym wieczorem. W ubiegłym tygodniu odbyły się prawybory. Głosowanie trwało trzy dni, wzięło w nim udział ok. 23.000 wyborców, czyli 1,36 % uprawnionych do głosowania. W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych, w prawyborach, głos oddało 31.335 wyborców. W dzisiejszych wyborach prezydenckich oddać głos można również za granicą – w 32 placówkach dyplomatyczno-konsularnych na całym świecie.

O godzinie 19.00 wraz z zamknięciem lokali wyborczych zakończy się również cisza wyborcza, która trwa od piątku od godziny 24.00. Do wczoraj, do godz.19.00, Inspektorat Spraw Wewnętrznych RS przyjął 44 zgłoszenia łamania ciszy wyborczej. Przewiduje się za nie grzywny w wysokości od 120 do 1200 EUR.

Źródło: delo.si

About Aleksandra Goczol

KOMENTARZE