Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Słowenia zablokuje przystąpienie Chorwacji do UE?

Słowenia zablokuje przystąpienie Chorwacji do UE?

Warunkiem ratyfikacji przez Słowenię Traktatu Akcesyjnego jest rozwiązanie problemu Banku Lublańskiego (Ljubljanska banka), oświadczył na poniedziałkowym posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych UE (FAC) w Brukseli minister spraw zagranicznych Słowenii Karl Erjavec.

Stwierdzenie to padło w chwili, kiedy nikt nie spodziewał się kolejnych zastrzeżeń pod chorwackim adresem ze strony Słowenii, a głównym tematem obrad była sprawa Syrii. Kwestia Banku Lublańskiego nie jest bowiem sprawą świeżą.

Bankowi Zagrzebskiemu (Zagrebačka banka) i Zagrzebskiemu Bankowi Gospodarczemu (Privredna banka Zagreb) po rozpadzie Jugosławii chorwacki minister finansów  udzielił w 1995 i 2001 r. pełnomocnictwa, na podstawie którego mogli oni wnosić oskarżenia przeciwko Bankowi Lublańskiemu. Dotyczyły one niewypłaconych depozytów chorwackich posiadaczy oszczędności, które już wcześniej zostały sklasyfikowane jako dług publiczny. Pomimo iż sądy chorwackie dotychczas oddalały pozwy, sprawy nadal się toczą, Słowenia zaś nie może ryzykować, aby któryś z nich zakończył się negatywnym dla Banku Lublańskiego wyrokiem.

Komisja Europejska uznała że kwestia Banku Lublańskiego jest problemem bilateralnym i nie powinna mieć żadnego wpływu na proces rozszerzania Unii Europejskiej.

– Mam nadzieję, że proces ratyfikacji będzie przebiegał zgodnie z planem i że wszystko zostanie ukończone na czas, tak, aby Chorwacja mogła wejść do Unii Europejskiej 1 lipca przyszłego roku – oznajmił rzecznik Komisji Peter Stano.

Komisja potwierdziła, że Chorwacja już w 2010 r. podczas negocjacji dotyczących Rozdziału IV Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej („Swobodny przepływ osób, usług i kapitału”) wyraziła gotowość  rozwiązania tej kwestii pod nadzorem Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) w Bazylei. Wtedy też ówcześni premierzy Chorwacji i Słowenii – Borut Pahor i Jadranka Kosor podpisali porozumienie, według którego problem chorwackich oszczędności powinien być rozwiązany na drodze sukcesji. Jeszcze w tym samym roku bank BIS odpowiedział, że nie jest w stanie pośredniczyć w tym sporze, gdyż nie jest w stanie zaoferować żadnego innego rozwiązania niż te, które były przedstawiane podczas nieudanych negocjacji w latach 2001-2002.

Podczas Croatia summit w Dubrowniku w lipcu br. Karl Erjavec i Vesna Pusić ustalili, że dwoje specjalistów, po jednym mianowanym przez każdą ze stron, przeanalizuje problem i zaproponuje rozwiązanie. Obecne wystąpienie słoweńskiego ministra związane jest z lękiem, iż kwestia akcesji Chorwacji do UE nie uzyska w parlamencie koniecznych 2/3 głosów.

– Jeśli tylko zostanie rozwiązana ta kwestia, możemy rozpocząć proces ratyfikacji już jutro – oznajmił Erjavec.

- Myślę, iż mówienie o blokadzie jest nie na miejscu i nie spodziewam się żadnej blokady. Oczekuję, że nasz Traktat Akcesyjny zostanie ratyfikowany we wszystkich państwach członkowskich UE – skomentowała Vesna Pusić.

 

 

Źródło: seebiz.eu, seebiz.eu, seebiz.eu, seebiz.eu, seebiz.eu, seebiz.euvecernji.hr, vecernji.hr, vecernji.hr

 

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE