Home / Bałkany / BiH / Słowenia zainwestowała w BiH 610 mln EUR

Słowenia zainwestowała w BiH 610 mln EUR

inwestycje - miski.waw.pl

 

Słowenia od 1994 roku do chwili obecnej zainwestowała w BiH ok. 610 mln EUR, co stawia ją w czołówce zagranicznych inwestorów. Dzięki słoweńskim inwestycjom otwarto ok. 15 000 nowych miejsc pracy, a przeniesienie produkcji przyczyniło się do znacznego zwiększenia eksportu do Słowenii i innych krajów UE.
Zgodnie ze słowami Gregora Preskera, doradcy ekonomicznego przy Ambasadzie Republiki Słowenii w BiH, współpraca krajów przynosi pozytywne doświadczenia i rezultaty, jednak niektórzy inwestorzy spotykają się z problemami spowodowanymi przez lokalne władze, które nie wykazują chęci ich rozwiązania. Problematyczną kwestią jest ochrona interesów zagranicznych inwestorów. Liczne firmy napotykają trudności przy przyznawaniu ulg podatkowych dla zagranicznych inwestorów. Nakazuje się także inwestorom wypłatę wynagrodzeń dla pracowników, którzy nie byli w stosunku pracy w chwili zakupu spółki, kiedy istniała gwarancja, że nie ma takiego obowiązku. Z takim problemem zetknęła się Fabryka Kabli Kapis z Tomislav-Grada.
Presker uważa, że taka sytuacja wpływa na tworzenie się nieprzyjaznego środowiska dla inwestycji. Niektórzy inwestorzy już wzięli pod uwagę możliwość wyjścia z rynku, co wpływa na innych potencjalnych zainteresowanych, którzy chcieliby zainwestować w BiH. Więcej potencjalnych inwestorów zdecydowało się na zrealizowanie inwestycji w innych krajach Zachodnich Bałkanów, które intensywnie wspierają zagraniczne inwestycje konkretnymi środkami i dbają o wsparcie finansowe dla każdego nowo otwartego miejsca pracy.
Obecnie w trakcie realizacji jest inwestycja warta ok. 50 mln EUR, która dotyczy budowy małych elektrowni wodnych na rzece Ljuta (dopływ Neretwy). Słoweński inwestor czeka na potrzebne pozwolenie na rozpoczęcie budowy, które powinno zostać wydane przez Ministerstwo Środowiska i Turystyki FBiH. Społeczność lokalna jest bardzo zainteresowana tym projektem i całkowicie go popiera. Kanton hercegowińsko-neretwański wydał już wszystkie potrzebne pozwolenia.
Presker ocenił, że generalna współpraca między Słowenią i BiH jest znakomita i intensywna na wszystkich poziomach. Słoweńskie spółki są obecne w wielu branżach, a przyszłych inwestycji można spodziewać się w energetyce, sektorze drzewnym i metalowym, turystyce i zarządzaniu wodami i odpadami w ramach wykorzystania funduszy unijnych. Przy skutecznej realizacji wielkich projektów ważna będzie nie tylko współpraca spółek ze Słowenii i BiH, ale także z całego regionu. Słowenia i BiH zauważyły możliwość wspólnego występowania na innych rynkach. Trwa przygotowywanie umowy o wspólnym występowaniu na innych rynkach, która ma być formalną podstawą tej współpracy.

Źródło: indikator.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE