Home / Gospodarka / Handel / Słowenia zainwestowała w Serbii ponad 1,6 mld EUR

Słowenia zainwestowała w Serbii ponad 1,6 mld EUR

 

 

 

 

 

 

W ostatnich 10 latach słoweńskie firmy i przedsiębiorstwa zainwestowały w Serbii 1,6 mld EUR co plasuje Słowenię wśród pięciu największych inwestorów zagranicznych. Jak poinformował ambasador Słowenii w Belgradzie Franc But i w tym roku planuje się kolejne inwestycje w Serbii. Ambasador Słowenii dodał, iż jego kraj powinien być traktowany jako największy inwestor, gdyby brać pod uwagę jego wielkość.
Ambasador But pokreślił, że wszelkie serbskie inwestycje w Słowenii są mile widziane oraz że oczekuje się, iż ich liczba (wartość wszystkich trzech to ok. 100 mln EUR) niedługo wzrośnie.
– Będziemy bardzo zadowoleni jeśli dojdzie do serbskich inwestycji typu greenfield w Słowenii, dodał.
W Serbii zarejestrowanych jest 1.500 słoweńskich firm z czego aktywnych jest około 500.
Eksport z Serbii do Słowenii w roku 2011 wyniósł 387,11 mln EUR i wzrósł o 25,7 % w porównaniu do roku ubiegłego. W tym samym czasie import ze Słowenii do Serbii wzrósł o 4,9% i miał wartość 384,42 mln EUR. Łącznie więc handel zagraniczny Serbii i Słowenii w ciągu 11 miesięcy 2011 r. wyniósł 771,53 mln EUR, czyli o 14,4 % więcej niż w 2010 r.
Towarami eksportowanymi z Serbii do Słowenii najczęściej są: aluminium i stopy aluminium, części do pojazdów silnikowych, olej, papier i karton, energia elektryczna. Importowanymi są zaś pralki, leki, części chłodziarek i zamrażarek, kompresory, kuchenki i piece.

Tekst: tanjug.rs, tłum. i red. Marta Kaliszewska

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE