Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Słowenia: Zakaz komerycjnych lotów balonami

Słowenia: Zakaz komerycjnych lotów balonami


Słoweńska Agencja Lotnictwa Cywilnego (CAA) opublikowała na swojej stronie internetowej, zgodnie z zaleceniem organu prowadzącego dochodzenie CAA, zakaz komercyjnych lotów balonami, aż do odwołania.
Agencja wydała zakaz komercjalnych lotów po czwartkowym wypadku na Barju, w którym zginęło czworo ludzi, wśród nich 11-letnia dziewczynka i jej matka. Dwóch uczestników ciągle walczy o życie, a 14 osób odniosło ciężkie obrażenia. Do wypadku doszło w czasie lądowania, w balonie przybywały wówczas 32 osoby, 31 pasażerów i pilot.

Śledztwo w sprawie przyczyn czwartkowego wypadku wciąż trwa. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że sterowiec był sprawny, a pilot posiadał ważne upoważnienie do latania balonem. Wśród prawdopodobnych przyczyn wypadku wymienia się złe warunki pogodowe, a przede wszystkim silny wiatr, który mógł doprowadzić do problemów przy sterowaniu balonem. Kierownik wydziału ds. badań wypadków przy ministerstwie infrastruktury i przestrzeni Roman Rovanšek poinformował, że ze względu na skomplikowany proces badania wypadków lotniczych, na ostateczne sprawozdanie trzeba będzie czekać aż rok.

Sekretarz Generalny Słoweńskiego Związku Lotniczego (LZS) Primož Lajevec ma nadzieję, że zakaz komercyjnych lotów balonami nie potrwa długo. Jego zdaniem w niczyim interesie nie leży pozbawianie pracy przedsiębiorców, którzy spełniają wszystkie wymagane warunki do przeprowadzania komercyjnych lotów balonem. Sekretarz Generalny LZS poinformował, że w Słowenii jest 50 zarejestrowanych balonów, z czego ok.20-25 to balony komercyjne, które codziennie mogą przewozić pasażerów. Lot balonem kosztuje ok. 100 EUR, a jednorazowo na pokładzie może znajdować się ok. 8 osób.

Źródła: rtvslo.si, delo.si

About Aleksandra Goczol

KOMENTARZE