Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Słowenia zamknie swoje cztery ambasady

Słowenia zamknie swoje cztery ambasady

Słoweński prezydent Danilo Türk podpisał cztery wnioski  o zamknięciu ambasad w Szwecji, Finlandii, Portugalii i Irlandii. O fakcie tym poinformował opinię publiczną minister spraw zagranicznych Karl Erjavec, w oświadczeniu po zakończeniu obrad Komitetu Wykonawczego ugrupowania Desus. Zapowiedział jednocześnie, że rozszerzeniu ulegną funkcje konsulatów honorowych. W przygotowaniu ma znajdować się zmiana ustawy, która zakłada przyznanie im większych praw. Docelowo konsulowie honorowi mają rozwiązywać problemy słoweńskiej społeczności tam, gdzie jest ona licznie reprezentowana.

Erjavec wraz Türkiem zapewniają, iż decyzje o zamykaniu ambasad nie są wynikiem przedsiębrania oszczędności w tym sektorze, lecz kwestią reorganizacji całej sieci dyplomatycznej.

- Sieć słoweńskich ambasad została utworzona na początku lat 90., ażeby zapewnić Słowenii członkostwo w organizacjach międzynarodowych i sojuszach, jak np. Unia Europejska czy  Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Dlatego tak istotna była wówczas słoweńska obecność w krajach UE. Obecnie naszą ambicją jest obecność w innych częściach świata, zwłaszcza w Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Środkowej – wyjaśnił Erjavec.

Zaznaczył on również potrzebę oszczędności w ministerstwie spraw zagranicznych oraz konieczność stworzenia nowej strategii słoweńskiej polityki zagranicznej.

Słoweński rząd zdecydował również o zamknięciu dwóch konsulatów generalnych, najprawdopodobniej konsulatów w Düsseldorfie oraz w Nowym Jorku.

Ta decyzja ma dać roczne oszczędności rzędu 1,8 mln EUR. Zamknięciu konsulatu generalnego w Nowym Jorku są przeciwni mieszkający tam Słoweńcy. W piśmie do władz  ostrzegają, że ​​zamknięcie konsulatu „w globalnym centrum gospodarczym i kulturalnym”, jakim jest Nowy Jork, mogłoby spowodować nieodwracalne skutki gospodarcze i kulturalne oraz zaszkodzić reputacji Słowenii w USA i na świecie.

 

Źródło: delo.si, web.vecer.com

 

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE