Home / Polityka / Słowenia zamyka ambasady

Słowenia zamyka ambasady

Minister spraw zagranicznych Karl Erjavec zapowiedział, że w ramach racjonalizacji sieci dyplomatycznej nastąpi w tym roku zamknięcie niektórych placówek dyplomatycznych. Jak wyjaśnił, chodzi przede wszystkim o ambasady w państwach Unii Europejskiej.

Decyzję tłumaczy on zmianami, jakie zaszły w słoweńskiej polityce zagranicznej w ciągu ostatnich 20 lat. Erjavec zaznaczył, że dzisiejsze cele i interesy słoweńskiej polityki zagranicznej przekraczają granice UE, a centra finansowe i kapitałowe przemieszczają się z północy na południe i z zachodu na wschód, dlatego bardzo ważna jest współpraca z tzw. państwami BRICS. Jego zdaniem rozszerzanie sieci dyplomatycznej na tereny, gdzie jest kapitał i są możliwości współpracy gospodarczej, to sensowne posunięcie.

Według słów Erjavca do racjonalizacji sieci dyplomatycznej jest potrzebny plan i przemyślenia, w tym celu powołał on radę strategiczną ds. polityki zagranicznej, której przewodniczącym został Andrej Rahten. Do rady dołączą również wszyscy byli ministrowie spraw zagranicznych. Według zapowiedzi Erjavca podejmie ona próbę określenia nowych głównych interesów i celów słoweńskiej polityki zagranicznej.

Erjavec zapowiedział również kontynuowanie dotychczasowej polityki w stosunkach z Chorwacją, której główną kwestią będzie ratyfikacja chorwackiego traktatu o przystąpieniu do UE.

Źródło: slovenskenovice.si, dnevnik.si, web.vecer.com

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE