Home / Polityka / Polityka regionalna / Słowenia: Žbogar Specjalnym Przedstawicielem UE ds. Kosowa

Słowenia: Žbogar Specjalnym Przedstawicielem UE ds. Kosowa

Rada Europejska przyjęła decyzję o mianowaniu słoweńskiego ministra spraw zagranicznych Samuela Žbogara na Specjalnego Przedstawiciela Unii Europejskiej w Kosowie, na okres od 1. lutego 2012 roku do 30. czerwca 2013 roku.
W grudniu ubiegłego roku Wysoka Przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton mianowała Žbogara na szefa urzędu UE w Kosowie, z czteroletnim mandatem. W rezultacie były słoweński minister spraw zagranicznych będzie więc pełnił w Kosowie podwójną rolę. W opinii ekspertów powinno to znacznie wzmocnić obecność UE w tym młodym kraju.
Ashton podczas mianowania zaznaczyła, że wybór Žbogara to dobra decyzja, gdyż ten posiada solidną wiedzą na temat regionu i ma bogate doświadczenie w dyplomacji. Mianowanie słoweńskiego ministra jest według Wysokiej Przedstawiciel jasnym sygnałem tego, jak ważna jest europejska przyszłość regionu dla UE.
Žbogar jest pierwszym Słoweńcem, zajmującym wysokie stanowisko w europejskiej służbie dyplomatycznej. The Economist napisał niedawno, że nominacja Žbogara to dobra decyzja dla Kosowa, ponieważ polityka akceptują zarówno Serbowie, jaki i Albańczycy.

Tekst: rtvslo.si, tłum. Aleksandra Goczoł

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE