Home / Bałkany / Słowenia zmaga się ze skutkami klęski żywiołowej
670x420_Delo_Foto-20140206180010-60878900

Słowenia zmaga się ze skutkami klęski żywiołowej

Tydzień temu Słowenię dotknęła klęska żywiołowa. Z powodu oblodzenia linii energetycznych około 10% społeczeństwa było pozbawione prądu, ponadto ze względu na warunki pogodowe nie kursowały pociągi, nieczynnych było wiele bankomatów oraz stacji paliw. W miejscowościach najbardziej dotkniętych klęską nie pracowały fabryki, odwołano zajęcia w szkołach, a wiele dróg było zablokowanych przez drzewa łamiące się pod wpływem rozpierającego lodu.

Nadal wiele domów jest bez prądu. Największych strat doświadczają mieszkańcy okolic Postojnej. W piątek 7 lutego do południa Postojna była jedyną gminą w Europie zasilaną wyłącznie przez generatory prądu, mówi dowódca obrony cywilnej w Postojnej Sandi Curk.

Walkę ze śniegiem i lodem toczy aktualnie 25 tys. strażaków oraz strażaków-ochotników, a także słoweńskie wojsko. Do kraju przybywa pomoc z całej Europy, w tym z Polski. Skutki klęski żywiołowej będą odczuwalne przez wiele miesięcy, a straty szacowane są na kilkadziesiąt mln EUR.

Lód i śnieg uszkodziły około 30 km linii energetycznych, a wśród dystrybutorów najbardziej ucierpiała Elektro Lublana. Koszt naprawy linii energetycznych może wynieść od 4,5 do 15 mln EUR, donosi portal 24ur.com.

W środę 5 lutego do Mariboru zostały wysłane 3 agregaty prądotwórcze ze Śląska. Dwa z nich o mocy 100 KW, jeden o mocy 150 KW. Dziewięciu polskich strażaków pod dowództwem Marcina Patera z Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności w Komendzie Głównej PSP pomaga Słoweńcom w usuwaniu skutków katastrofy.

Od czwartku zaczęły kursować normalnie pociągi towarowe na trasie Koper – Lublana. Pociągi osobowe zostaną uruchomione dopiero prawdopodobnie w maju. Na czas wstrzymania kolejowego transportu osobowego uruchomione zostaną autobusy zastępcze, informuje dyrektor generalny Kolei Słoweńskich Dušan Mes.

W czwartek  6 lutego słoweński rząd zapoznał się z pierwszym raportem dotyczącym powodzi oraz oblodzenia i ogłosił, że z funduszy rezerwowych na naprawę szkód zostanie przydzielonych 317 599 EUR. Pieniądze te zostaną przeznaczone na zakup 40 agregatów,  50 tys. dodatkowych worków przeciwpowodziowych oraz naprawę sieci telekomunikacyjnych, wyjaśnia Minister Obrony Narodowej Roman Jakić.

Źródło: delo.si, rtvslo.si, straz.gov.pl, 24ur.com

About Agnieszka Pajor

Absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Była stypendystką programów Erasmus oraz CEEPUS, dzięki którym studiowała w słoweńskim Koprze oraz w chorwackim Zadarze i Osijeku. Bezgranicznie zakochana w kolorach Adriatyku, przyrodzie Bośni i Hercegowiny oraz muzyce Đorđe Balaševicia.
KOMENTARZE