Home / Bałkany / Słowenia: Zwycięstwo centroprawicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego
801779

Słowenia: Zwycięstwo centroprawicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w Słowenii głosowało 24,13 % uprawnionych do tego mieszkańców. Frekwencja była zdecydowanie poniżej średniej unijnej, która wynosiła nieco ponad 43 %. W Słowenii do urn poszło również mniej wyborców niż w 2004 roku (28,35 %) i 2009 roku (28,37 %).

Pięć z ośmiu europejskich mandatów poselskich zdobyli politycy reprezentujący słoweńskie partie centroprawicowe. Trzy miejsca w parlamencie przypadną Słoweńskiej Partii Demokratycznej (SDS), na którą zagłosowało 24,89 % wyborców. Politycy SDS którzy zasiądą w PE to Milan Zver, Patricija Šulin i Romana Tomc. Na wspólną listę partii NS (Nowa Słowenia – Chrześcijańska Partia Ludowa) i SLS (Słoweńska Partia Ludowa) oddało głos 16, 56 % wyborców, co zapewniło tym ugrupowaniom dwa miejsca w PE. Z tej listy europosłami będą Lojze Peterle i Franc Bogovič.

Na listę Verjamem głosowało 10,46 % wyborców i będzie ją reprezentował w PE lider i twórca listy Igor Šoltes. Partię DeSUS (Demokratyczna Partia Emerytów Słowenii) poparło 8,14% wyborców i z tej listy europosłem zostanie Ivo Vajgl. Do PE dostała się także posłanka z listy SD (Socjalni Demokraci) Tanja Fajon. SD poparło 8,02 % głosujących.

Dla połowy wybranych posłów będzie to już kolejna kadencja w Parlamencie Europejskim. Między nimi są Peterle, Zver, Fajon i Vajgl.

Poniżej progu wyborczego znalazła się m.in. zwycięska partia przedterminowych wyborów parlamentarnych z 2011 roku Pozitivna Slovenija (Pozytywna Słowenia). PS wybory do Parlamentu Europejskiego zakończyła z poparciem 6,62 % i brakiem mandatu poselskiego. Z powodu słabych wyników w wyborach do PE z funkcji przewodniczących swoich partii zrezygnowali Igor Lukšič (SD) i Gregor Virant (DL – Lista Obywatelska).

Wybory do PE zbiegły się w Słowenii w czasie z kryzysem politycznym, który doprowadził do rozpadu kolejnej koalicji rządzącej i konieczności ogłoszenia przedterminowych wyborów do słoweńskiego parlamentu. Termin wyborów nie jest jeszcze znany, prawdopodobnie odbędą się w lipcu lub we wrześniu.

Według ankiety Instytutu Mediana, którą przeprowadzano przy lokalach wyborczych, w planowanych przedterminowych wyborach do Parlamentu Słowenii również wygrałaby Partia Demokratyczna (SDS) z poparciem 25,3 %. W słoweńskim parlamencie znalazłyby się także partie: Partia Mira Cerarja, z 11,1 % głosów, DeSUS (10 %), Partia Igora Šoltesa (8,2 %), SD (8,1 %), NSi (7,9 %) Zjednoczona Lewica (4,4 %) Partia Alenki Bratušek (4,3 %) i SLS (4 %). Ankietę przeprowadzono wśród grupy 7966 wyborców.

Źródło: dnevnik.si, delo.si, rtvslo.si, volitve.gov.si 

Autor: Alicja Grondal

KOMENTARZE