Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Słoweniec nowym unijnym ambasadorem w Czarnogórze

Słoweniec nowym unijnym ambasadorem w Czarnogórze

Wysoka Przedstawiciel ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE Catherine Ashton ogłosiła 16 maja decyzję o obsadzeniu w rotacji 2012 r. stanowisk szefów delegatur UE w łącznie osiemnastu krajach na świecie. Nominację na unijnego ambasadora w Czarnogórze otrzymał słoweński dyplomata Mitja Drobnič, który zastąpi ustępującego w czerwcu Leopolda Maurera.
Drobnič pracę w dyplomacji rozpoczął pod koniec lat 70. od stanowiska konsula Jugosławii w Dortmundzie. W latach 90. szefował departamentom Europy oraz Ameryki Północnej w słoweńskim MSZ. Od 2002 r. pełnił funkcję ambasadora Słowenii w Egipcie, Jordanii, Katarze, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a ostatnio w Niemczech. W kraju znany jest jako gorący zwolennik Partii Demokratycznej premiera Janeza Janšy.
Nominację Drobniča czarnogórskie media uznały za przykład dążeń państw przyjętych w 2004 r. do zwiększenia uczestnictwa w unijnej dyplomacji na poziomie europejskim. Zwracają przy tym uwagę, że Słowenia, ale i kraje Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polska, od kilku już lat zabiegają o coraz większe wpływy na Bałkanach. Jak na razie, najwyższą pozycję uzyskał słowacki dyplomata Miroslav Lajčak, odpowiedzialny w obecnej Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych (ESDZ) za Bałkany Zachodnie.
Wśród nominowanych przez Ashton dyplomatów znaleźli się dwaj Polacy – Jan Tombiński zostanie szefem delegatury Unii Europejskiej w Kijowie, a Adam Kułach w Rijadzie.

 

Źródło: vijesti.me, pobjeda.me

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE