Home / Polityka / Słoweński parlament odkłada debatę o kryzysie na jesień, a Niemcy już widzą Słowenię w kolejce po unijną pomoc

Słoweński parlament odkłada debatę o kryzysie na jesień, a Niemcy już widzą Słowenię w kolejce po unijną pomoc

Kryzys polityczny w Słowenii przeciągnie się do jesieni – przewodniczący klubów parlamentarnych uzgodnili, że debata na temat kluczowych zagadnień dotyczących recesji gospodarczej i finansowej w tym kraju, mającej wpływ na destabilizację polityczną, zostanie odłożona na wrzesień.
Słoweńscy deputowani tłumaczą, że podjęta decyzja nie jest ucieczką od problemów, ale ma na celu wypracowanie międzypartyjnego porozumienia o uzdrowieniu bilansów bankowych wraz z powołaniem odrębnej agencji lub funduszu. Pozostawiony do jesieni czas ma być również przeznaczony na pozaparlamentarne rozmowy o nowej ustawie o zasadach podatkowych oraz ustawie o państwowym holdingu. W związku z tym partie planują powołanie specjalnej grupy roboczej. Jak zapowiedział premier Janez Janša, wrześniowe posiedzenie będzie „chwilą prawdy”.
Tymczasem niemiecki dziennik „Die Welt” w analizie poświęconej gospodarkom Bałkanów Zachodnich stwierdza, że Słowenia może być kolejnym kandydatem do pomocy unijnej oraz że „ze wzorowego ucznia staje się problematycznym”. Stwierdzeniom tym wtóruje niemieckojęzyczny dziennik szwajcarski „Neue Zürcher Zeitung”, który wskazuje ponadto, że cały region Bałkanów Zachodnich jest tradycyjnie słabą strukturą, nie dysponującą dostateczną ilością towarów eksportowych i nieprzerwanie borykającą się z wysokim zadłużeniem sektora prywatnego.
Jeszcze do niedawna szef eurogrupy Jean Claude Juncker powtarzał, że wierzy, iż Słowenia sama rozwiąże swoje problemy gospodarcze i finansowe. Coraz liczniejsze jednak staje się grono przekonanych, iż kraj ten będzie szóstym, po Grecji, Portugalii, Irlandii, Hiszpanii i Cyprze, który znajdzie się pod europejskim parasolem ochronnym.

 

Źródło: blic.rs, seebiz.eu

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE