Home / Patronat / Słoweńskie klimaty na warszawskiej Pradze

Słoweńskie klimaty na warszawskiej Pradze

24 czerwca br. w Warszawie miało miejsce tzw. ,,Podwórko słoweńskie” zorganizowane przez prężnie działającą sekcję słowenistyczną zwaną także Bractwem św. Marcina Koła Naukowego Slawistów Slavia przy Uniwersytecie Warszawskim (KNS UW).

Studenci ISZiP z racji 21 rocznicy odzyskania niepodległości przez Słowenię w dniu 25 czerwca 1991 r. postanowili uczcić tę rocznicę także w Polsce, na warszawskiej Pradze, w ciekawym miejscu jakim jest Sen Pszczoły przy ulicy Inżynierskiej 3. Impreza miała charakter plenerowo-podwórkowy i trwała od 13 do późnego wieczora.

W wydarzeniu uczestniczyli nie tylko studenci i absolwenci filologii słoweńskiej na Uniwersytecie Warszawskim, ale także sympatycy Słowenii i Słoweńcy mieszkający w Polsce m.in. reżyser Mitja Okron.

Goście wzięli udział w dwóch konkursach. Jeden polegał na głosowaniu na jedno z dziesięciu amatorskich zdjęć zrobionych w Słowenii, którego zwycięzca został m. in. uhonorowany umieszczeniem fotografii na 10 dni (tyle trwała wojna w Słowenii w 1991 r.) na fan page balkanistyka.org. Drugi konkurs dotyczył sformułowania jak najpiękniejszych życzeń dla Słoweńców z okazji ich święta.

Organizatorzy nie zapomnieli o dzieciach, dla których zostały zorganizowane zabawy m.in. w zgadywanki słoweńskich słówek. Najmłodszy z uczestników, który nie brał bezpośrednio udziału w zabawach, miał 9 miesięcy.

Spotkanie umiliło starszym – słoweńskie wino, młodszym – wypieki i ciastka, a wszystkim grillowane potrawy.

Podczas wydarzenia, jedna ze studentek przedstawiała kontrowersyjny zespół rockowy Laibach (1980) z Trbovlja, który 20 września zagra koncert we Wrocławiu. Nie zabrakło też kontaktu ze słoweńską kulturą. Zorganizowano bowiem wystawę zdjęć ze Słowenii i pokazy słoweńskich filmów. Przy jednym ze stolików można zaś było nabyć tomiki przekładów literackich.

Członkami Bractwa św. Marcina Koła Naukowego Slawistów Slavia przy Uniwersytecie Warszawskim są przede wszystkim studenci Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej w Warszawie. Koło ma na celu m.in. propagowanie kultury, historii oraz szeroko pojętych walorów Słowenii w Polsce, poprzez imprezy naukowe i turystyczne. KNS UW słynie z organizacji wieczorów literackich z udziałem słoweńskich pisarzy i poetów. Do tej pory zaproszeni byli m.in. Jani Virk, Aleš Čar, Miha Mazzini czy Mitja Čander.

Portal balkanistyka.org wydarzenie ,,Podwórko słoweńskie” objął swym patronatem

Źródło: www.czar-slowenii.pl, laibach.org, knsuw.blogspot.com

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE