Home / Gospodarka / Turystyka / Śnieg pada, czarnogórskie ośrodki narciarskie zamknięte

Śnieg pada, czarnogórskie ośrodki narciarskie zamknięte

W mijającym tygodniu w wielu miejscach czarnogórskich gór spadła pokaźna ilość śniegu, ale mimo to w dalszym ciągu większość ośrodków narciarskich jest zamknięta. Czarnogórskie stowarzyszenie turystyczne już zwróciło się do Ministerstwa zrównoważonego rozwoju i turystyki o jak najszybsze zdefiniowanie stanu wyciągów narciarskich i wzmożenie przygotowań do zimowego sezonu turystycznego.

Zgodnie z zapowiedziami od poniedziałku powinien rozpocząć się sezon narciarski na Vučju koło Nikšicia, gdzie pokrywa śnieżna wynosi ok. 80 cm. Na Kolašinie również spadła odpowiednio duża ilość śniegu, ale w dalszym ciągu obowiązuje tam zakaz pracy, który został wprowadzony z powodu zaległości w wypłatach wynagrodzeń dla pracowników. Zupełnie wygaszone zostały ośrodki Lokve i Turjak.

Na każde 100 EUR dochodu z turystyki, profit z sezonu zimowego wynosi zaledwie 2,7 EUR, czyli ok 17, 6 mln EUR rocznie. W dodatku z roku na rok powtarza się problem z przygotowaniem tras i ośrodków narciarskich w Czarnogórze, gdzie pomimo dużej liczby terenów górzystych, ośrodków jest zaledwie kilka. W regionie sezon już się rozpoczął – na początku grudnia na Kopaoniku, Zlatiborze i Tarze, w dodatku ceny są tam o wiele niższe, a jakość infrastruktury na wyższym poziomie. Panuje opinia, że zimą urokami gór Kolašin cieszą się wyłącznie bogacze. Pojedynczy przejazd w Kolašinie kosztuje 5 EUR a tygodniowy karnet narciarski 104 EUR, podczas gdy w Zlatiborze odpowiednio 3,3 EUR i 63 EUR.

 

Źródło: portalanalitika.me, bankar.me

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE