Home / Bałkany / SNS i Vučić wygrywają wybory w Serbii
rts.rs
rts.rs

SNS i Vučić wygrywają wybory w Serbii

Niedzielne wybory parlamentarne w Serbii nie przyniosły zmiany władzy w kraju. Jak podała wczoraj Państwowa Komisja Wyborcza RIK (Republička izborna komisja) dotychczasowa partia rządząca SNS (Srpska Napredna Stranka) premiera Aleksandra Vučicia zdobyła ponad czterdzieści osiem procent głosów. Oznacza to, że w nowym parlamencie SNS będzie miało 131 na 250 posłów. Pozostałe ugrupowania, które weszły do Skupstiny odnotowały dużo niższe wyniki. SPS (Socijalistička partia Srbije) byłego premiera Ivicy Dačicia zdobyła zaledwie nieco ponad dziesięć procent, co daje 29 mandatów. Trzecie miejsce zajęło radykalne prawicowe ugrupowanie Vojislava Šešelja zdobywając niewiele ponad osiem procent, tym samym 22 mandaty. Do parlamentu wejdą jeszcze partie DS (Demokratska Stranka) 6.04%, stowarzyszenie „Dosta je bilo” Saša Radulović – 6,03%, koalicja LDP, LSV, SDS – 5,03 oraz Dveri – DSS – 5%.

Zwycięska partia Vučicia zdobyła większość głosów w Kosowie i Metochii – 67,09%, gdzie frekwencja wyniosła 44,72%, o 30% więcej niż podczas ostatnich wyborów w 2014 roku.

Po ogłoszeniu wyników premier Vučić ogłosił, że będzie premierem wszystkich obywateli Serbii, określając jednocześnie zwycięstwo SNS jako „historyczne”. Premier wspomniał o zmianach w dotychczasowym rządzie i stwierdził, że będą wielkie, ale polityka nowego rządu będzie kontynuacją działań poprzedniego gabinetu.

Gratulacje płyną do przewodniczącego SNS z regionu i całego świata. Jednym z pierwszych był przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Podczas wczorajszej rozmowy telefonicznej Vučić i Tusk omawiali proces integracji Serbii z Unią Europejską. Zwycięstwa pogratulował także członek Prezydium BiH Dragan Čović. Dodał, że wierzy w to, iż przyszły premier odpowiedzialnie wykorzysta powierzone mu zaufanie obywateli oraz swoją pracą przyczyni się do wzmocnienia stabilności i współpracy w regionie. – Jestem pewien, że Pański sukces oznacza nowy i szybki krok naprzód dla Serbii na jej drodze do Europy – powiedział Čović.

Zadowolenia z wyniku wyborów nie kryje również słoweńska deputowana do Parlamentu Europejskiego, wiceprzewodnicząca partii Socjaldemokratów Tanja Fajon. Podkreśliła, że Serbia stoi przed ogromną szansą oraz wyraziła nadzieję, że kraj ten nie powróci do polityki z przeszłości i nadal będzie budować nowoczesne i bezpieczne państwo, zdecydowane do wejścia do UE.

Komentarze dotyczące wyborów w Serbii pojawiły się również w zachodnich mediach. „The Economist” pisze, że Vučić może zapewnić stabilizację na Bałkanach. Brytyjski dziennik dodaje, że przed liderem SNS stoi ogrom reform do przeprowadzenia w zakresie integracji europejskiej oraz rozmowy na temat normalizacji stosunków z Prištiną. – Vučić prezentuje się jako silny człowiek, który może bronić interesów Serbii – stwierdza „The Ekonomist”. Dziennik podkreśla, że największe problemy Serbii to problemy wewnętrzne – zła gospodarka i niski standard życia.

Frekwencja wyniosła 56,34%, natomiast 2,86% stanowiły głosy nieważne. Poniedziałkowe dane RIK stanowi 98% głosów, oficjalne wyniki wyborów poznamy 28 kwietnia br. o godzinie 20.00. Pierwsze posiedzenie nowego parlamentu odbędzie się 28 maja br.

W niedzielę odbyły się także wybory lokalne w Wojwodinie. W Nowym Sadzie zwyciężyła koalicja SNS zdobywając 38 na 78 mandatów w wojwodińskiej Skupštinie. Ruch „Dosta je bilo” dziewięć mandatów, SRS osiem, Liga Socjaldemokratów Wojwodiny oraz koalicja SPS po siedem mandatów. DS sześć, Związek wojwodińskich Węgrów, Partia Zielonych i „Nijedan od ponuđenih odgovora” po jednym. Frekwencja wyniosła nieco poniżej 50 procent.

źródła: rts.rs, rts.rs, b92.net, tanjug.rs, tanjug.rs, tanjug.rstanjug.rs

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE