Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Serbia: Socjalistów skok na bank

Serbia: Socjalistów skok na bank

Sektor finansowy to największy wróg narodu, w ten sposób kilka dni temu Ivica Dačić, lider socjalistów, podsumował finansową sytuację Serbii (pisaliśmy o tym tutaj). Słowa te wywołały falę spekulacji i komentarzy. Winą za zaistniały stan rzeczy obarczono Dejana Šoškicia, prezesa Narodowego Banku Serbii (NBS).

Socjaliści szykują grunt do zmiany prezesa NBS. Jeszcze kilka dni temu były to spekulacje, ale wraz z upływem czasu stają się one coraz bardziej realne. Tym bardziej, że Aleksandar Vučić, p.o. przewodniczącego Serbskiej Partii Postępowej (SNS), dał powód, żeby spodziewać się zmian mówiąc, że jedną z wysokich funkcji państwowych obejmie działaczka SNS Jorgovanka Tabaković.

Ekonomiści twierdzą, że zamiana Šoškicia to polityczna zagrywka. Zmiany prezesa NBS można dokonać w kilku przypadkach, gdy wygaśnie jego mandat, gdy sam poda się do dymisji, można go również odwołać na wniosek zarządu NBS lub Komisji ds. Finansów Parlamentu Serbii, która może oskarżyć prezesa o nieprawidłowości w wykonywanej pracy.

Mało prawdopodobne, żeby Šoškicia odwołał zarząd NBS. Oznaczałoby to, że sam zarząd uczestniczy w polityce, której nie popiera. Bardziej prawdopodobne jest to, że politycy będą próbowali mu zarzucić błędy w wypełnianiu funkcji prezesa, działanie na szkodę NBS lub błędne decyzje. A te zarzuty udowodnić będzie ciężko, bo – jak podkreśla Ljubomir Madžar, profesor ekonomii – Šoškić jest jednym z najlepiej wykształconych serbskich ekonomistów w zakresie polityki monetarnej.

Dejan Šoškić wyraźnie mówi, że nie zamierza złożyć dymisji. Na którykolwiek z kroków zdecydują się politycy, droga do odwołania prezesa NBS będzie długa. Według prawa, nowego prezesa wybiera parlament na wniosek prezydenta.

Nie tylko w Serbii i nie od dziś wiadomo, że władza woli swoich na wysokich stanowiskach. Byle tylko ci, którzy dokonują skoku na bank zbyt szybko nie rozmienili na drobne dotychczasowych inwestycji i nie wydawali bez reszty politycznych przysług.

 

 

Źródło: blic.rs, b92.net, srb.time.mk, politika.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE