Home / Bałkany / Albania / Soczi 2014: Zmagania bałkańskich sportowców na Zimowych Igrzyskach w Soczi
Soczi 2014

Soczi 2014: Zmagania bałkańskich sportowców na Zimowych Igrzyskach w Soczi

Zimowe Igrzyska Olimpijskie rozpoczęły się 7 lutego 2014 roku w rosyjskim mieście Soczi. Pomimo wielu organizacyjnych nieporozumień czy politycznych zawirowań, sportowa rywalizacja na wszystkich igrzyskowych frontach rodzi nie lada emocje wśród sympatyków sportów zimowych. Pojawiają się łzy szczęścia, łzy rozpaczy, dostrzec też można ogromną determinację wśród uczestników, którzy dumnie reprezentują swoje państwa. W byłym sowieckim kurorcie stawiło się przeszło 2900 sportowców reprezentujących aż 88 państw. Również państwa Półwyspu Bałkańskiego przygotowały swoich zawodników na sportowe zmagania. Pojawiły się wszystkie bałkańskie reprezentacje z wyjątkiem Kosowa.

Rosjanie przygotowali dla wszystkich reprezentacji bardzo nowoczesne obiekty olimpijskie. Stadion Olimpijski, gdzie odbyła się ceremonia otwarcia, Pałac Lodowy Bolszoj wraz z Areną Lodową Szajbaprzygotowany dla rozgrywek hokejowych, Pałac Sportów Zimowych Ajsbierg zaadaptowany na potrzeby łyżwiarstwa figurowego, shock track Adler-Arena dla sportowców rywalizujących w łyżwiarstwie szybkim, Centrum Curlingowe Ledianoj Kub oraz Plac Miedał Płaza, na którym odbywają się ceremonie i prezentacje medalistów. Pierwszy i ostatni z wymienionych obiektów może pomieścić imponującą liczbę 40 tysięcy widzów. A to przecież nie wszystkie konkurencje olimpijskie. W położonej kilkadziesiąt kilometrów od głównej bazy olimpijskiej Krasnej Polanie organizatorzy zadbali, żeby sportowcy reprezentujący pozostałe dyscypliny sportowe nie czuli się gorsi od tych występujących w samym Soczi. Dla skoczków narciarskich przygotowano niezwykle nowoczesny kompleks skoczni Russkije Gorki, które zapewne na długo pozostaną w pamięci polskich kibiców oraz naszego reprezentanta Kamila Stocha. Narciarze alpejscy swoich sił próbują w ośrodku narciarskim Roza Chutor, Centrum Sportu Saneczkowego o chwytliwej nazwie Sanki zostało przygotowane pod bobsleje, saneczkarstwo i skeleton, w kompleksie narciarsko-biathlonowym Łaura odbywają się zawody biathlonowe, biegi narciarskie oraz kombinacja norweska. Ekstrim- Park Roza Chutor gości zawodnikówrywalizujących w narciarstwie dowolnym oraz snowboardingu.

Aż 152 sportowców reprezentujących państwa Półwyspu Bałkańskiego pojawiło się w Soczi, aby walczyć o najwyższe trofea. Ciekawostką jest fakt, że 66 z nich reprezentuje malutką Słowenię, która przewyższa tą liczbą nawet Polskę (59 reprezentantów). Pozostałych 86 sportowców pochodzi z innych państw bałkańskich – Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Bułgarii, Macedonii, Czarnogóry, Albanii, Grecji, Turcji i Rumunii. Albania wraz z Czarnogórą wysłały do Rosji po dwóch swoich sportowców. Stronę albańską reprezentują Erjon Tola oraz Suela Mëhilli w narciarstwie alpejskim, natomiast przedstawicielami Czarnogóry są Ivana Bulatović i Tarik Hadžić, którzy sprawdzą się w tej samej dyscyplinie. Macedonię reprezentują Marija Kolaroska i Darko Damjanovski w biegach narciarskich oraz Antonio Ristevski w narciarstwie alpejskim. Pięciu swoich sportowców wysłali do Soczi Bośniacy, którzy rywalizować będą w narciarstwie alpejskim (Žana Novaković, Igor Laikert i Marko Rudić) i biegach narciarskich – Mladen Plakalović wraz z Tanją Karišik. Karišik swoich sił spróbuje również w biathlonie. Z Turcji pojawi się 6 zawodników, którzy rywalizować będą w 3 dyscyplinach – biegach narciarskich (Kelime Çetinkaya, Sebahattin Oğlago), narciarstwie alpejskim (Tuğba Kocaağa, Emre Şimşek) oraz łyżwiarstwie figurowym (para taneczna Alisa Ahafonowa z Alperem Uçarem). Grecy do Rosji wysłali reprezentację, składającą się z 7 sportowców. Panajiota Tsakiri wraz z Apostolosem Angelisem rywalizować będą w biegach narciarskich, w narciarstwie alpejskim swoich sił spróbują Sofia Rali, Konstandinos Sikaras i Massimiliano Valcareggi. Co więcej – Grecy wezmą udział w skokach narciarskich (Nikolas Polichronidis) i w skeletonie (Aleksandros Kefalas).

Kolejne państwo – Serbię – reprezentować będzie 8 sportowców olimpijskich. Rywalizować będą w biathlonie (Milanko Petrović), biegach narciarskich (Ivana Kovačević, Milanko Petrović oraz Rejhan Šmrković), bobslejach (Aleksandar Bundalo wraz z Vukiem Rađenoviciem), narciarstwie alpejskim (Nevena Ignjatović i Marko Vukićević) oraz w snowboardzie (Nina Micić). Sofija Novoselić, Andrea Komšić, Sebastian Brigović, Ivica Kostelić, Dalibor Šamšal, Matej Vidović, Natko Zrnčić-Dim oraz Filip Zubčić to reprezentanci Chowacji w narciarstwie alpejskim. Poza nimi Chorwaci spróbują swoich sił jeszcze w dwóch dyscyplinach – Verdana Malec i Edi Dadić w biegach narciarskich oraz Morena Makar w snowboardingu, łącznie
8 sportowców w 3 dyscyplinach.

Dwukrotnie więcej, bo aż 16 sportowców, posłała po medale Bułgaria. Rywalizować będzie w 6 dyscyplinach, takich jak narciarstwo alpejskie (Marija Kirkowa, Nikoła Czongarow, Georgi Georgiew, Stefan Prisydow), biathlon (Desisława Stojanowa, Krasimir Anew, Władimir Iliew, Mirosław Kenanow, Michaił Kleczerow i Iwan Złatew), biegi narciarskie (Antonija Grigorova-Burgova, Teodora Małczewa, Weselin Cinzow, Andrej Gridin), saneczkarstwo (Stanisław Beniow), skoki narciarskie (Władimir Zografski) oraz snowboard (Aleksandra Żekowa i Radosław Jankow). Rumuni wybrali się do Rosji w składzie liczącym 24 osoby. W biathlonie wezmą udział Cornel Puchianu i Éva Tófalvi, w biegach narciarskich Paul Constantin Pepene, Daniel Pripici i Timea Sara, a w łyżwiarstwie figurowym – Zoltán Kelemen. W konkurencji bobslejowej na trasie pojawią się Florin Cezar Crăciun i Nicolae Istrate oraz Dănuț Moldovan, Paul Muntean, Andreas Neagu i Bogdan Laurentiu Otava. W bobslejach kobiet Rumunię reprezentować będą Maria Constantin i Andreea Grecu. Ioan Valeriu Achiriloaie, Alexandru Barbu i Ania Monica Caill wystąpią w narciarstwie alpejskim, Nicolae Șovǎialǎ, Alexandru Teodorescu, Valentin Crețu i Raluca Strămăturaru w saneczkarstwie; natomiast Dorin Dumitru Velicu, Maria Marinela Mazilu w skeletonie. Rumunia będzie miała również swojego reprezentanta na skoczniach narciarskich – Sorina Iuliana Pîtee.

Osobny akapit można poświęcić reprezentacji Słowenii, która jak wiadomo, wybrała się do Rosji w bardzo licznym składzie. Słoweńscy sportowcy występują w 8 z 15 dyscyplin olimpijskich. Teja Gregorin, Klemen Bauer, Peter Dokl, Jakov Fak, Simon Kočevar i Janez Marič swoich sił spróbują w biathlonie. Alenka Čebašek, Vesna Fabjan, Barbara Jezeršek, Nika Razinger, Katja Višnar reprezentują Słowenię w biegach narciarskich natomiast Gašper Berlot, Marjan Jelenko, Mitja Oranič w kombinacji norweskiej. Tina Maze (12 lutego zdobyła złoto), Maruša Ferk, Katarina Lavtar, Ilka Štuhec, Klemen Kosi, Žan Kranjec, Rok Perko i Mitja Valenčič sprawdzą się w narciarstwie alpejskim. Równie imponującą liczbą reprezentantów może pochwalić się Słowenia w skokach narciarskich. Jeśli chodzi o tę dyscyplinę, to wystartują aż cztery kobiety: Katja Požun, Špela Rogelj, Eva Logar oraz Maja Vtičt. Do męskiej reprezentacji skoków wytypowani zostali sportowiec roku w Słowenii, Peter Prevc, oraz Robert Kranjec, Jaka Hvala, Jurij Tepeš i Jernej Damjan. O medale w snowboardzie walczyć będą Gloria Kotnik i Cilka Sadar w kategorii kobiecej oraz Rok Flander, Žan Košir, Jan Kralj, Rok Marguč, Matija Mihić, Tim-Kevin Ravnjak, Izidor Šušteršič w kategorii męskiej. Słoweńcy zawalczą również o medale na hokejowych arenach. Drużynę hokejową tworzą Luka Gračnar, Andrej Hočevar, Robert Kristan, Blaž Gregorc, Sabahudin Kovačević, Aleš Kranjc, Žiga Pavlin, Matic Podlipnik, Klemen Pretnar, Mitja Robar, Andrej Tavželj, Boštjan Goličič, Žiga Jeglič, Anže Kopitar, Anže Kuralt, Jan Muršak, Aleš Mušič, Žiga Pance, Tomaž Razingar, David Rodman, Marcel Rodman, Robert Sabolič, Rok Tičar, Jan Urbas oraz Miha Verlič. Wyjątkiem wśród słoweńskich sportowców w Soczi jest Filip Flisar, który samotnie będzie reprezentował swoją ojczyznę w narciarstwie dowolnym.

Liczba reprezentantów Słowenii przewyższa wszystkich sportowców z innych krajów bałkańskich razem wziętych. Oznacza to, że mają teoretycznie większe szanse na zdobycie medali i rywalizację z największymi sportowymi potęgami. Czy jednak skromne reprezentacje Albanii, Czarnogóry czy Bośni pozostają bez szans? Przekonamy się podczas kolejnych dni Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Trzymajmy kciuki za naszych polskich reprezentantów, jednak nie zapominajmy o sportowcach z Bałkanów, którzy swoją walecznością i determinacją nie raz już pokazali, że nie można ich stawiać na straconej pozycji.

 Źródła: hoo.hr, b92.net, slobodnaevropa.org, www.hrsport.net, sport.bg, bgsport.bg, cafe.ba, vijesti.me

About Michał Łada

Absolwent filologii bałkańskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dla balkanistyka.org przegrzebuje tabele wyników drużyn piłkarskich (choć nie tylko), rankingi i życiorysy bałkańskich sportowców. Pasja do podróży w miejsca nietypowe zwiodła go aż.... do czarnobylskiego reaktora, a Bałkany zwiedza ze szklaneczką rakiji w dłoni.
KOMENTARZE