Home / Bałkany / Bułgaria / Sofia: wkrótce otwarcie nowych stacji metra
tracebg.com

Sofia: wkrótce otwarcie nowych stacji metra

Na początku maja zostaną przedłużone dwie linie sofijskiego metra. Otwarcie siedmiu nowych stacji umożliwi szybsze dotarcie do lotniska i Business Parku.

I linia będzie przebiegać od stacji Business Park przez centrum aż do stacji Sliwnica. II linia będzie łączyć lotnisko, stację Mladost, Ljulin i Nadeżda, z centrum aż do stacji James Bouchier w dzielnicy Lozenec.

W godzinach szczytu metro będzie kursowało co 6 minut. Dla porównania, obecnie metro na drugiej linii odjeżdża co 7,5 minuty. Na odcinku najbardziej obciążonym Mladost I – Sliwnica metro będzie kursować co 3 minuty zamiast co 3,5.

Aby dostać się z lotniska do Business Parku trzeba będzie się przesiąść na stacji Mladost I. Po otwarciu stacji łączących Carigradsko szose z lotniskiem, podróż z lotniska do Centralnego Domu Handlowego zajmie zaledwie 18 minut.

Według szacunków do Business Parku metrem będzie jeździć 90 000 mieszkańców Sofii. Badania wskazują, że nowe stacje metra przyczynią się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza o 11 000 ton rocznie, a hałas miejski zmniejszy się o 15%. Oczekuje się również o 18% mniej korków i o 8% mniej wypadków drogowych.

Plusem jest również to, że od kwietnia zostanie otwarty nowy dworzec kolejowy przy stacji metra Iskyrsko szose. To znaczne ułatwienie dla tych, którzy podróżują na trasie Sofia – Płowdiw. Dla większego komfortu pasażerów do metra będzie można się przesiąść bezpośrednio z dworca.

źródło: dnes.bg

About Paulina Kowalska

KOMENTARZE