Home / Gospodarka / Energetyka / Sogaz wchodzi na serbski rynek

Sogaz wchodzi na serbski rynek

Rosyjsko-serbska grupa ubezpieczeniowa Sogaz rozpocznie działalność na serbskim rynku pod koniec kwietnia br., a jej siedziba zostanie ulokowana w Nowym Sadzie.
Założycielami grupy są rosyjskie Towarzystwo Ubezpieczeniowe Przemysłu Gazowego Sogaz, z 51% udziałów, oraz serbski monopolista gazowy Srbijagas, z 49% udziałów. Grupa Sogaz otrzymała pozwolenie na działalność od Narodowego Banku Serbii w grudniu 2011 r. Jej kapitał założycielski wynosi 6 mln EUR; 2,9 mln EUR wyłożył Srbijagas, a pozostałą sumę Rosjanie.
Grupa Sogaz będzie się zajmować wszystkimi rodzajami ubezpieczeń majątkowych, a jej działalność będzie zorientowana przede wszystkim na serbski sektor energetyczny, w tym na przemysł naftowy.
Rosyjski Sogaz ściśle współpracuje z Gazpromem, który zdołał już przejąć kontrolę nad branżą paliwową w Serbii. Oprócz wspólnego towarzystwa ubezpieczeniowego, Rosjanie wraz z Srbijagas otworzą do końca bieżącego roku własny bank, a związane z tym formalności zostaną ukończone po majowych wyborach parlamentarnych w tym bałkańskim kraju. Ponadto, Gazprom ma kontrolny pakiet 51% akcji w spółce, która zbuduje serbski odcinek South Stream.

Źródło: beta.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE