Home / Gospodarka / Turystyka / Sondaż eurobarometru wskazuje trendy w greckiej turystyce

Sondaż eurobarometru wskazuje trendy w greckiej turystyce

Czwartym, preferowanym miejscem turystycznym będzie w tym roku Grecja, zaraz po Hiszpanii, Włoszech i Francji, według sondażu Eurobarometru, który ukazał się wczoraj w Brukseli. Według tego samego sondażu, w 2011 roku, 70% Greków nie wyjechało na wakacje z powodu kryzysu ekonomicznego, podczas, gdy 80% tych, którzy wyjechali, spędzili urlop na terenie swojego kraju.

W szczególności, na pytanie co było głównym powodem nie wybrania się na wakacje w 2011 roku, 70% Greków (45% w porównaniu do UE) odpowiada, iż powody opierają się na gruncie ekonomicznym. Na pytanie czy obecna sytuacja gospodarcza wpłynęła na ich plany wakacyjne 2012 roku 48% Greków stwierdza, iż wybiera się na wakacje, ale ich plany uległy zmianie (w porównaniu z 33% w UE), natomiast 35% twierdzi, że nie zamierza jechać na wakacje. W Europie 73% obywateli deklaruje, że wybiera się na urlop w 2012 roku.

W 2011 roku Hiszpania była krajem najczęściej odwiedzanym (11%), następnie Włochy (9%), Francja (8%), Niemcy (5%), Austria (5%) i Grecja (4%). Jednak, w 2011 roku, większość europejskich podróżnych wybrało swój kraj (Grecja 80%, Włochy 74%, Chorwacja 73%), lub inny kraj Unii Europejskiej, przy czym większość zadeklarowała, że wybierze Europę jako cel podróży na 2012 rok. Preferowanym kierunkiem będzie Hiszpania (10%), Włochy (7%), Francja (6%), Grecja (4%), Austria, Wielka Brytania i Niemcy (3%).

48% turystów, którzy pojechali na wakacje w 2011 roku, poszukiwało wypoczynku i rekreacji, 28% słońca i plaży, a mieli na celu także odwiedzenie rodziny i przyjaciół. 50% Europejczyków twierdzi, że docenia naturalne piękno i jakość usług i chcieliby wrócić w to samo miejsce ze względu na jego cechy fizyczne. 41% respondentów, którzy będą podróżować w 2012 roku, planują dłuższy urlop (od 4 do 13 nocy), a nie krótkie wycieczki (27%). Wybiorą swój kraj (52%) lub inny kraj Unii Europejskiej (37%).

Według tego samego sondażu większość mieszkańców Unii Europejskiej woli zorganizować sobie osobiście swoje wakacje. Mianowicie 53% Europejczyków zarezerwowała wakacje za pomocą Internetu (w tym 41% Greków), natomiast 49% tych, którzy wyjechali na wakacje w 2011 roku, zorganizowało elementy podróży oddzielnie zamiast zarezerwować cały pakiet. Duży wpływ na wybranie celu podróży ma rodzina i przyjaciele. Tak zwana „poczta pantoflowa” dotyczy aż 52% podróżujących w UE, czyli więcej niż strony internetowe na których polega 40% wczasowiczów.

Ci, którzy podróżowali w 2011 roku zdecydowali się wykorzystać takie środki transportu jak samochód i motocykl (78%), znacznie częściej niż w 2010 roku (44%). W 2011 roku odnotowano również nieznaczny wzrost podróżowania drogą lotniczą (46%) w porównaniu z 2010 rokiem (39%).

Turyści noce spędzają w hotelach lub w wynajmowanych kwaterach. Europejscy podróżnicy wybierają zakwaterowanie w zamian za opłatę w zależności od czasu trwania ich wakacji (dotyczy to 54% tych, którzy zrealizowali krótkie wycieczki i dla 60% tych, którzy spędzili co najmniej cztery noce w czasie swojej podróży).

Do powyższego sondażu Eurobarometru na 2012 rok, losowo zostało wybrane 30.000 obywateli w wieku 15 lat i wyżej, w krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Chorwacji, Turcji, Macedonii, Serbii i Izraela.

Tekst: cretalive.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE