Home / Bałkany / Chorwacja / Spadek cen mieszkań w Chorwacji

Spadek cen mieszkań w Chorwacji

 

dom - seebiz.eu

Z początkiem 2013 roku zanotowano spadek cen nieruchomości w Chorwacji. Według notowań portalu CentarNekretin, ceny mieszkań osiągnęły najniższy poziom od 2006 roku.

 

Zagrzeb

Przeciętna cena mieszkania na zagrzebskim rynku w styczniu br. wynosiła 1.657 EUR/m2, czyli o 0,5 % mniej w porównaniu do grudnia 2012 roku i 4,7 % mniej w porównaniu do stycznia zeszłego roku.

W stosunku do tego samego okresu 2012 roku, ceny mieszkań w większości miejsc spadły, oprócz takich dzielnic jak Wschodni Novi Zagreb i Gornja Dubrava.

Najdroższe mieszkania nadal są usytuowane w dzielnicy Medveščak, gdzie przeciętna cena za metr kwadratowy zaczyna się od 2.284 EUR. Więcej niż 2 tys. EUR/m2 zapłacimy również za mieszkanie w ścisłym centrum Zagrzebia, tam bowiem ceny za metr kwadratowy sięgają 2.074 EUR.

Z kolei najmniej zapłacimy za mieszkanie dzielnicy Sesvete, tam przeciętna cena za metr kwadratowy wynosi 1. 173 EUR, jak również w dzielnicy Donja Dubrava.

 

Wybrzeże Adriatyckie

Korzystne ceny mieszkań nie dotyczą wyłącznie Zagrzebia, ale również Wybrzeża Adriatyckiego. Jak pokazuje indeks portalu CentarNekretina, na tym obszarze ceny nieruchomości spadły nawet o 3 % w skali roku. Z kolei w ujęciu miesięcznym w stosunku do grudnia 2012, ceny nieruchomości na Wybrzeżu są niższe o 0,7%. Średnia cena mieszkania nad Morzem Adriatyckim w stosunku do grudnia 2012 roku zmniejszyła się o 2,8%, obecnie wynosząc 1625 EUR/m2. W porównaniu do roku ubiegłego, cena mieszkań na tym obszarze spadła aż o 9,1%, czyli  w przeliczeniu o 193 EUR za metr kwadratowy.

Zmiany cen dotyczą również domów i apartamentów. Średnia cena domu na wybrzeżu w styczniu br. wynosiła 1.613 EUR/m2, czyli o 0,3 % mniej niż w grudniu 2012 i 0,4 % więcej niż w styczniu ubiegłego roku. Przeciętna cena za metr kwadratowy apartamentów w Chorwacji w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 0,7%, podczas gdy w ujęciu rocznym ceny spadły o 1,1% i wynosiły 2.014 EUR/m2. Za apartament zapłacimy najwięcej w żupanii dubrownicko – neretwiańskiej, gdzie obecnie cena za metr kwadratowy to 2727 EUR i w żupanii splitsko – dalmatyńskiej – tam ceny apartamentów sięgają 2374 EUR/m2.

Najlepszą alternatywą na weekendowy wypoczynek wydają się być domki letniskowe w żupanii licko – seńskiej, tam cena za metr kwadratowy wynosi zaledwie 1.629 EUR.

 

Spilt, Rijeka, Osijek

Patrząc na cenowe tendencje mieszkań w największych chorwackich miastach, można zauważyć spadek cen nieruchomości oscylujący w granicach 3%. Średnia cena mieszkania w Splicie w styczniu br. wynosiła 2.320 EUR/m2, z kolei w Rijece znacznie mniej, bo tylko 1.557 EUR/m2. Ceny mieszkań w Osijeku w porównaniu do 2012 roku spadły aż o 6,7%, co oznacza, że obecnie za metr kwadratowy mieszkania w Osijeku zapłacimy jedynie 1.089 EUR.

Jak oczekują eksperci, w 2013 roku ceny nieruchomości w Chorwacji nadal będą spadać, głównie z powodu nikłego zainteresowania obiektami i ograniczonego dostępu do kredytów mieszkaniowych. Dodatkowo na spadek cen wpłyną programy mieszkaniowe (POS oraz POP Plus), które umożliwią zakup mieszkania po bardzo korzystnych cenach, wynoszących tylko 1.100 EUR/m2.

 

Źródło: tportal.hr

 

 

 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE