Home / Bałkany / Serbia / Spełnia się czarny sen serbskich komunistów, czyli powrót szczątków Karadjordjeviciów do kraju

Spełnia się czarny sen serbskich komunistów, czyli powrót szczątków Karadjordjeviciów do kraju

Serbski rząd na posiedzeniu 22 marca ma podjąć decyzję ws. komitetu organizacyjnego do ekshumacji i przeniesienia szczątków księcia Pavla, księżnej Olgi i ich syna Nikoli z Lozanny do serbskiego Oplenaca [wzgórze w okolicach miejscowości Topola, gdzie znajduje się Mauzoleum Dynastii Karadjordjeviciów – A.K.]. Jak informuje minister ds. wiary i diaspory Srđan Srećković, przedsięwzięcie ma się zakończyć do jesieni br.
Powrót szczątków Karadjordjeviciów do Serbii stał się możliwy po wydaniu pod koniec ub. r. przez Sąd Najwyższy postanowienia o rehabilitacji księcia Pavla i unieważnieniu decyzji Komisji Państwowej z 1945 r. o uznaniu go zbrodniarzem ideologiczno-politycznym [komuniści często podkreślali, że Pavle „pałał nienawiścią do Związku Radzieckiego” oraz zarzucali mu, że podpisał przystąpienie to Paktu trzech w 1941 r., co w rzeczywistości uczynił ówczesny premier Dragiša Cvetković – A.K]. Złożeniu szczątków w krypcie rodzinnej cerkwi św. Jerzego na Oplenacu będą towarzyszyły państwowe honory – książę Pavle był szefem regencji małoletniego następcy tronu króla Petara II w latach 1934 – 1941, co oznacza, że był uznanym władcą Królestwa Jugosławii, której spadkobierczynią jest dzisiejsza Serbia.
Zeszłoroczna rehabilitacja Pavla jest jednocześnie rozliczeniem z historyczną nieprawdą lansowaną przez jugosłowiańskich komunistów, którzy doszli do władzy po drugiej wojnie światowej oraz z kilkudziesięcioletnimi sporami dzielącymi naród [obecnie w Serbii, w ramach odkłamywania historii, toczy się także postępowanie ws. rehabilitacji założyciela ruchu czetnickiego Dražy Mihailovicia; zob. mój tekst „Sprawa rehabilitacji Dražy Mihailovicia” – A.K.].
Pomysłodawczynią inicjatywy powrotu szczątków Karadjordjeviciów do Serbii jest córka Pavla i Olgi Jelisaveta. Wsparła ją Serbska Cerkiew Prawosławna.

 

Źródło: tanjug.rs, novosti.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE