Home / Gospodarka / Inwestycje / Spodziewane inwestycje Emiratów w serbską gospodarkę

Spodziewane inwestycje Emiratów w serbską gospodarkę

Wstępne deklaracje dotyczące współpracy gospodarczej między Serbią a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi padły podczas wizyty przedstawicieli serbskiego rządu w Abu Dabi. Wicepremier i minister obrony Aleksandar Vučić oraz minister finansów i gospodarki Mladjan Dinkić spotkali się z głową państwa, szejkiem Mohammedem bin Zayed al Nahyanem, by rozmawiać o możliwościach współpracy w zakresie obrony i postępów w stosunkach gospodarczych obu państw.

Jak zapowiedział minister Dinkić, w pierwszej kolejności opracowana zostanie dwustronna, międzypaństwowa umowa o współpracy w sektorze rolnictwa i przemysłu rolnego, po czym spodziewane będą wspólne inwestycje inicjowane przede wszystkim ze strony ZEA o wartości kilkuset milionów euro.

Minister finansów i gospodarki Serbii spodziewa się, że inwestycje z Emiratów przyniosą największy od lat zastrzyk kapitału w sektor rolnictwa, który unowocześni (np. poprzez budowę systemów irygacyjnych) i tym samym podniesie jakość serbskiej produkcji, a także zwiększy jej wydajność przez co zwiększy też serbski eksport.

Jak donosi rządowe biuro ds. kontaktu z mediami, delegacje obu państw dyskutowały także na temat możliwości sprzedaży serbskiej broni i amunicji do ZEA, wspólnym projekcie rozwoju systemów rakietowych oraz samolotów wojskowych.

W odpowiedzi na zaproszenie wicepremiera Vučicia, szejk Mohammed bin Zayed al Nahyan zapowiedział swoją wizytę w Serbii na początek stycznia przyszłego roku.

Zjednoczone Emiraty Arabskie to, tuż po Katarze, najbogatsze państwo wśród krajów arabskich z najwyższym produktem krajowym brutto na świecie.

 

Źródło: politika.rs, seebiz.eu, novosti.rs

 

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE