Home / Bałkany / BiH / Sportowcy gotowi do walki w Soczi, a BiH do przypomnienia o igrzyskach z 1984 roku
platek sniegu

Sportowcy gotowi do walki w Soczi, a BiH do przypomnienia o igrzyskach z 1984 roku

Nadchodzące Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi stały się powodem nostalgicznego powrotu myślami do XIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbywały się od 8 do 19 lutego 1984 roku w Sarajewie i okolicach. Sarajewo wygrało wtedy z Göteborgiem i Sapporo w walce o organizację zawodów.

Stolica BiH przeszła ogromne przemiany w związku z organizacją igrzysk. Wybudowano tam nowoczesne obiekty sportowe, zmodernizowano infrastrukturę transportową, stworzono kompleksy hotelowe i restauracyjne (mimo niesprzyjającej sytuacji ekonomicznej panującej w całej Jugosławii).

Ceremonia otwarcia odbyła się na przebudowanym stadionie Koševo 7 lutego 1984 roku. Zgromadziło się tam około 75 tysięcy ludzi, a około 2 miliardów fanów zimowych dyscyplin śledziło to wydarzenie przed ekranami telewizorów. Znicz olimpijski zapaliła chorwacka łyżwiarka Sanda Dubravčić, a oficjalnego otwarcia dokonał ówczesny prezydent Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii – Mika Špiljak.

Podczas ceremonii zamknięcia igrzysk z 1984 roku przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego – Juan Antonio Samaranch – stwierdził, że Sarajewo było jednym z najlepszych organizatorów w historii zimowych igrzysk, a wydarzenie to zostało bardzo dobrze przygotowane.

W związku z nadchodzącymi igrzyskami, burmistrz Sarajewa – Komšić – wziął udział w symbolicznym zapaleniu znicza olimpijskiego na Jahorinie, gdzie 30 lat temu rozgrywały się zawody narciarstwa alpejskiego. Był to element programu przygotowanego przez Olimpijski Komitet BiH – „Olimpijska rodzina – święto olimpijskiego ducha”. Projekt ma na celu przypomnienie ogromnego wydarzenia sprzed 30 lat, jak i przygotowanie do EYOF (Europen Youth Olimpic Festival), Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy, który odbędzie się w 2017 roku w stolicy BiH.

Płomień zapaliły Žana Novaković, która będzie reprezentować BiH w Soczi, i Sanda Dubravčić – łyżwiarka, która zapaliła płomień 30 lat temu. Towarzyszyli im m.in. szef delegacji UE i Wysoki Przedstawiciel dla BiH – ambasador Peter Sorensen, francuski ambasador – Roland Gilles, szwajcarski ambasador – André Schaller, przedstawiciel Komitetu Olimpijskiego BiH – Siniša Kisić. Było to jednocześnie oficjalne pożegnanie ekipy reprezentującej BiH w Soczi.

Sportowcy BiH na igrzyskach będą ubrani w stroje, których wygląd inspirowany był tymi, które nosili ich poprzednicy 30 lat temu. Znajdzie się tam herb Komitetu Olimpijskiego BiH, ale i logotyp „płatka śniegu” z igrzysk w Sarajewie w 1984 roku. Na rękawach będą trzy gwiazdy (każda symbolizująca dziesięć lat od pamiętnych wydarzeń), na plecach dresów napisane będzie: „Olimpijska reprezentacja Bośni i Hercegowiny”.

W skład reprezentacji wejdzie pięciu sportowców – Igor Lajkert, Žana Novaković i Marko Rudić (narciarstwo alpejskie), Tanja Karišik (bieg narciarski i biatlon) i Mladen Plakalović (narciarstwo biegowe).

W 30 rocznicę rozpoczęcia igrzysk planowane jest spotkanie mieszkańców Sarajewa na Placu Barcelony, w wiosce olimpijskiej. Z tej okazji przygotowano specjalny program sportowy dla dzieci i młodzieży.

Warto wspomnieć o Muzeum Zimowych Igrzysk Olimpijskich otwartym aby utrzymać pamięć o organizacji największego sportowego wydarzenia w tej części Europy. Niestety, w kwietniu 1992 roku zostało ono zniszczone. Tam, gdzie kiedyś znajdował się park, wokół którego spacerowali fani sportu, obecnie są groby ludzi, którzy zginęli w trakcie ostatniej wojny. W 20-lecie igrzysk muzeum zostało otwarte ponownie. Wystawa zdjęć spalonego budynku i zniszczonych medali miała przypominać o wojennych wydarzeniach, które zatarły wspomnienia pozytywnej walki fair play – tej sportowej, która wtedy jednoczyła ludzi. Wszyscy ci, którzy uczestniczyli w wydarzeniach związanych z organizacją igrzysk czy ich przebiegiem, proszeni są o kontakt z muzeum, w celu odtworzenia zniszczonej dokumentacji i pamiątek, które nie przetrwały wojny. Dodajmy, że w związku z igrzyskami wielu artystów zostało poproszonych o przygotowanie prac związanych z tematyką tego wydarzenia. Andy Warhol stworzył postać sportowca w ruchu – łyżwiarza (do zobaczenia w galerii zdjęć).

Nie możemy zapominać o oficjalnej maskotce tego wydarzenia, wilczku Vučko, który do tej pory pozostaje sympatycznym wspomnieniem tamtych chwil. Miał on pełnić podwójna rolę – być symbolem zawodów i dodatkowo zmienić nastawienie do tych zwierząt i uświadomić ludzi o konieczności ich ochrony.

Już jutro oficjalnie rozpoczną się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi, które będziemy obserwować. Z naszego portalu dowiecie się o wynikach sportowców z BiH, ale też o tym, jak idea przypomnienia o igrzyskach z 1984 roku została wcielona w życie. Do tego czasu zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z igrzysk z 1984 roku.

Źródło: radiosarajevo.ba 1 i 2, klix.ba 1, 2, 3 i 4, avaz.ba

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE