Home / Gospodarka / Inwestycje / Sposoby zachęcania serbskiej diaspory do inwestowania w ojczyźnie
Slavka Draskovic; novosti.rs

Sposoby zachęcania serbskiej diaspory do inwestowania w ojczyźnie

Dyrektor Biura ds. Diaspory i Serbów w Regionie (Kancelarija za dijasporu i Srbe u regionu) Slavka Drašković, poinformowała że serbska diaspora jest jedną z najszczodrzejszych, gdy mowa o przesyłaniu pieniędzy rodakom, jednakże przekazywane pieniądze bardzo rzadko są inwestowane.

- Serbska diaspora należy do najhojniejszych na świecie. Znajdujemy się w pierwszej piątce, biorąc pod uwagę liczbę przelewów pieniężnych wysyłanych krewnym w ojczyźnie – powiedziała Drašković, dodając że kwota wysyłana przez Serbów mieszkających poza granicami kraju wynosi 2,7 mld EUR rocznie.

Ogólna tendencja pokazuje, że w innych krajach stosunek kwoty pieniędzy przekazywanych na realizację inwestycji, do tej wysyłanej przelewem jest rozłożony równomiernie – pół na pół. W przypadku Serbii tak nie jest – aż 90 proc. pieniędzy jest przekazywana w formie przelewu, a tylko 10 proc. pieniędzy jest inwestowane w kraju.

Slavka Drašković wyjaśniła, że jednym z celów Biura ds. Diaspory jest poprawa współpracy gospodarczej z Serbami mieszkającymi poza granicami oraz stworzenie połączeń między przedstawicielami diaspory a lokalnymi wspólnotami znajdującymi się w ojczyźnie, co miałoby nastąpić poprzez projekt rodzimych stowarzyszeń. Jak wyjaśniła dyrektor Drašković, z reguły osoby organizują się w takie stowarzyszenia ze względu na miejsce z którego pochodzą (np. Stowarzyszenie Mieszkańców Nišu, działające w Chicago).

Aby ułatwić transfer środków pieniężnych, do tej pory umożliwiono bezpłatne przelewy, a także utworzono specjalną linię telefoniczną oraz adres e-mailowy, które oferują bezpłatne informacje dotyczące działalności dewizowej czy finansowej oraz inwestowania w Serbii.

Źródło: akter.co.rs, rtv.rs

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE