Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Spotkanie ministrów regionu: Aflotoksyny w mleku pod kontrolą
MilkGlass - ha-mim.net

Spotkanie ministrów regionu: Aflotoksyny w mleku pod kontrolą

Właściwi ministrowie Chorwacji, Serbii, Bośni i Hercegowiny i Macedonii, Goran Knežević, Tihomir Jakovina, Mirko Šarović i Ljupčo Dimovski oznajmili na spotkaniu w Belgradzie, że sytuacja związana ze wzrostem koncentracji rakotwórczych substancji, aflotoksyn w mleku jest pod kontrolom i podejmą niezbędne środki w celu rozwiązania tego problemu.

Ministrowie po spotkaniu na konferencji prasowej powiedzieli, że w krajach regionu wzrósł już monitoring paszy i mleka. Serbski minister rolnictwa Goran Knežević oznajmił, że Rząd Serbii w następnym tygodniu podejmie decyzję o przywrócenie dopuszczalnego poziomu aflotoksyn w mleku do 0,05 miligramów na litr, co jest zgodne z normami europejskimi. Minister wyjaśnił, że zeszłotygodniowa decyzja o dziesięciokrotnym zwiększeniu dopuszczalnej zawartości aflotoksyn miała na celu pomoc małym rolnikom.

Minister Serbii wraz z kolegami z Chorwacji, BiH i Macedonii umówił się na regularne spotkania dotyczące tej tematyki a następne odbędzie się w przyszłym tygodniu. w Sarajewie. Ministrowie z Chorwacji, BiH i Macedonii, Jakovina, Šarović i Dimovki powiedzieli, że dopuszczalna zawartość aflotoksyn w mleku w ich krajach jest zgodna z europejskimi standardami i wynosi 0,05 miligrama na litr.

Jakovina podkreślił, że sytuacja z mlekiem jest pod kontrolą. A i susza miała wpływ na problemy z aflotoksynami, które się pojawiły w regionie. Dimovski zaś podkreślił, że jego kraj nie zamierza zmieniać maksymalnej dopuszczalnej zawartości aflotoksyn w mleku, to samo potwierdził Minister Handlu Zagranicznego i Współpracy Gospodarczej Mirko Šarović. Chorwacki minister Jakovina powiedział, że Chorwacja ze względu na wejście do UE nie może i nie ma zamiaru zmieniać poziomu dopuszczalnej zawartości aflotoksyn.

Knežević powiedział, że Serbia rozdzieleniem kukurydzy z zapasów także spróbuje rozwiązać problem rakotwórczych substancji w mleku produkowanym w Serbii.
Minister Šarović wspomniawszy, że sytuacja w BiH nie jest alarmowa, powiedział, że właściwe organy w BiH sprawują kontrolę importowanego mleka.

– Do BiH importowane jest mleko z Serbii i Chorwacji i producenci ci są zobowiązani, aby podczas importu przedstawić dowód, że zawartość aflotoksyn odpowiada przepisom, powiedział Šarović podkreślając, że podczas spotkania nie padło ni jedno słowo o tzw. mlecznej wojnie z Chorwacją, jak to zostało zaprezentowane w mediach regionu.

Źródło: indikator.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE