Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Spotkanie na linii Iran – Turcja i nowe podejście do Syrii

Spotkanie na linii Iran – Turcja i nowe podejście do Syrii

Rozmowy Mahmuda Ahmadineżada i Recepa Tayyipa Erdoğana są krokiem w kierunku regionalnego rozwiązania konfliktu w Syrii. Premier Turcji, przeprowadził nieplanowane tete-a-tete w zeszłym tygodniu z prezydentem Mahmudem Ahmadineżadem z Iranu.

Biorąc pod uwagę głębokie nieporozumienia w sprawie Syrii, irański gniew na decyzję Turcji w celu umożliwienia Stanom Zjednoczonym wdrożenia systemów obrony na swoim terytorium, spotkanie na regionalnym szczycie gospodarczym w Baku, było dla wszystkich zaskoczeniem. Po ponad roku Iran i Turcja mają wspólny interes, czyli uspokojenie sytuacji w regionie.

Ogłoszony przez syryjski reżim, a silnie popierane przez oba kraje, ograniczony rozejm w ten weekend może być jedynym wynikiem nowego podejścia. Odzwierciedla to także zmianę nastawienia Turcji, która stawia nacisk na regionalne rozwiązanie syryjskiego impasu wobec braku skutecznego działania USA, ONZ i innych międzynarodowych organizacji.

Turcja czuje się zawiedziona przez Waszyngton i jego europejskich sojuszników, tj. NATO, którzy odrzucili apele o utworzenie specjalnych przygranicznych obszarów, strefę zakazu lotów oraz zbrojną interwencję humanitarną. Turcja porzuciła nadzieję, że ponownie wybrany Barack Obama lub Mitt Romney okaże się silnym liderem.

Szacuje się, że 150 tysięcy syryjskich uchodźców przekroczyło południową granicę Turcji. Dodatkowo, handel z Syrią znacznie zmalał. Wynikające trudności ekonomiczne i niestabilność polityczna w Hatay i innych tureckich prowincjach granicznych, które są domem dla większej liczby arabskich alewitów, to swego rodzaju alarm dla Ankary. „PKK próbuje wykorzystać chaotyczną sytuację w regionie, dla własnych działań” – powiedział w zeszłym tygodniu, minister spraw zagranicznych Turcji, Ahmet Davutoğlu.

Ostatnia fala wypadków wzdłuż 560-milowej granicy pokazała, że sytuacja wymyka się spod kontroli. Tureckie i syryjskie jednostki wojskowe użyły ognia po tym, gdy syryjska armia zabiła pięciu tureckich cywilów w przygranicznym mieście w tym miesiącu. Dodatkowo, dyplomatyczny spór wybuchł w zeszłym tygodniu, po tym jak tureckie myśliwce zmuszone były zestrzelić syryjski samolot pasażerski na trasie z Rosji do Damaszku. Turcja twierdzi, że samolot przewoził sprzęt wojskowy, a temu z kolei zaciekle zaprzecza Moskwa.

Pomijając kwestie polityczne, Syria nadal przysparza ogrom problemów. Erdoğan i Davutoğlu byli ostro krytykowani za współdziałanie z Asadem w zeszłym roku. Następnie popadli w drugą skrajność tego roku, głośno domagając się jego dymisji. Wielu uważa, że byli po prostu naiwni. Założyli, że reżim Assada upadnie, a okazało się to niesłuszne. Erdoğan jest sfrustrowany. Uważa, że Assad go „sprzedał”.

Sondaże pokazują, że większość Turków obawia się wojny z Syrią i sprzeciwia jakiejkolwiek interwencji. Kemal Kılıçdaroğlu, lider opozycyjnej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), stwierdził, że polityka „zero problemów z sąsiadami”, jaką Ankara zaczęła prowadzić od 2002 roku, okazała się być klęską. Kılıçdaroğlu uznał, że Turcja została odizolowana w sprawie syryjskiej, a na drugim biegunie znalazły się Rosja, Chiny, Iran, Brazylia i Indie.

Obecnie pojawiły się wyraźne oznaki, że rząd zmienia taktykę oraz chce polepszyć stosunki z sąsiadami, takimi jak Iran. Turcja ma nadzieję ukształtować rozwiązanie syryjskiego konfliktu. Według ministra Davutoğlu Turcja zawsze wierzyła w regionalny potencjał i była optymistą, a utrzymywanie regularnych kontaktów na wysokim szczeblu z Rosją, może być częścią rozwiązania problemów w regionie.

Nadal jesteśmy zaangażowani w tym regionie wraz z Egiptem, Iranem, Arabią Saudyjską. Co jeszcze możemy zrobić? Jesteśmy po stronie praw człowieka, po stronie prawowitych dążeń Syryjczyków. Strategicznie jest to prawo, bo jesteśmy po właściwej stronie historii. Nowy, wybrany rząd Syrii będzie najlepszym przyjacielem Turcji” – powiedział Ahmet Davutoğlu.

Czy konflikt w Syrii zostanie ostatecznie rozwiązany? Czas pokaże, co regionalne i światowe mocarstwa zaproponują tym razem, aby doprowadzić do zakończenia wojny.

Źródło: guardian.co.uk

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE