Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Serbia: Spotkanie Nikolicia z Obamą
nikolic-mrkic-mandela

Serbia: Spotkanie Nikolicia z Obamą

Prezydent Serbii, Tomislav Nikolić, i prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama, mieli okazję spotkać się i porozmawiać podczas uroczystości pogrzebowych Nelsona Mandeli w Johanesburgu. Na ceremonię, która odbyła się na stadionie Soccer City przybyło wielu przywódców państwowych a także liczne delegacje. Prezydentowi Serbii towarzyszyła małżonka oraz minister spraw zagranicznych Ivan Mrkić.

Na swoim profilu Instagram prezydent Nikolić umieścił fotografię, która przedstawia jego w towarzystwie Baracka i Michelle Obamy. Jak podano w opisie zdjęcia, prezydent USA podkreślił w rozmowie konieczność kontynuowania dialogu między Belgradem a Prisztiną, z czym Nikolić się zgodził i wyraził gotowość i chęć Serbii do porozumienia i dialogu ze wszystkimi państwami regionu. Prezydent Serbii wyjawił także w rozmowie, że naturalną koleją rzeczy w europejskiej drodze Serbii jest rozpoczęcie negocjacji w styczniu.

Podczas uroczystości miało miejsce wiele spotkań i rozmów. Tomislav Nikolić i Ivan Mrkić spotkali się między innymi z wiceprezydentem Chin, Li Yuanchao, prezydentem Francji, Francoisem Hollandem, premierem Wielkiej Brytanii, Davidem Cameronem oraz przewodniczącym Rady Europejskiem, Hermanem Van Rompuyem.

Źródła: rts.rs, b92.net, kurir-info.rs, instagram.com

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE