Home / Polityka / Polityka regionalna / Spotkanie szefa Demokratycznej Wspólnoty Węgrów w Chorwacji z premierem i wicepremierem Węgier

Spotkanie szefa Demokratycznej Wspólnoty Węgrów w Chorwacji z premierem i wicepremierem Węgier

W minioną środę w Budapeszcie odbyło się spotkanie premiera Węgier Viktora Orbána i odpowiedzialnego za politykę narodową wicepremiera Zsolta Semjéna z szefem Demokratycznej Wspólnoty Węgrów w Chorwacji (węg. Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége HMDK) Sándorem Jakabem. Podczas spotkania poruszono kwestię sytuacji mniejszości węgierskiej w Chorwacji oraz tematy związane z aktualną polityką wewnętrzną tego kraju.

Spotkanie stało się okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć Wspólnoty, której głównym celem jest działanie na polu edukacji i oświaty publicznej oraz pielęgnowanie tradycji węgierskich wśród mniejszości w Chorwacji. Szef HMDK zdał również raport z finansowej sytuacji Wspólnoty.

Jakab wyraził wdzięczność za moralne, polityczne i finansowe wsparcie Budapesztu dla działań HMDK, które zadeklarował zarówno premier Orbán jak i wicepremier Semjén. Politycy wspólnie podkreślili potrzebę działań jednoczących naród węgierski.

W przyszłym tygodniu z oficjalną wizytą do Węgier udaje się premier Chorwacji Zoran Milanović.

źródło: huncro.hr

About Agata Wojtkowiak

KOMENTARZE